Fundacja FLY

Wierzę, że mogę góry przenosić...

Fundacja FLY, Gdynia, ul. Świętojańska 36/2. Tel. 693-99-60-88, 517 38 38 28. E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BNP Paribas Bank Polska SA nr 69 1750 0012 0000 0000 3735 6956

 
 
W imieniu naszych Gości z Kaszub, m.in. Zdrowego Świata, Manufaktury Leo i Ekobabek - Koła Gospodyń Wiejskich oraz swoim, mamy zaszczyt zaprosić na Jarmark Wielkanocny!
 
Będzie to kolejna okazja do zakupu produktów regionalnych, naturalnych i ekologicznych, m.in.: świec, przetworów, wędlin, pasztetów i kiełbas, pieczywa, herbat, produktów pszczelich, torebek i biżuterii, a także wielu innych skarbów niezbędnych lub przydatnych na wielkanocnym stole.
Będzie to również możliwość porozmawiania z naszymi wspaniałymi Gośćmi o zdrowiu i naturze!
 
Jarmark Wielkanocny odbędzie się dwukrotnie - 28 marca i 4 kwietnia (wtorki) - w naszym gdyńskim biurze przy ul. Świętojańskiej 36/2 (I piętro, wejście obok sklepu Biedronka) i będzie trwał w godzinach 09:00-16:00.

Do zobaczenia!
 
 

Aby w nadchodzącą wiosnę wkroczyć tanecznym krokiem, zapraszamy Seniorki i Seniorów na Bal "Zielono mi"! Bal odbędzie się 17.03.2023 (piątek), w godzinach 17:00-22:00, w gdyńskim Domu Bankietowym "La Paloma", przy ul. Benisławskiego 1.

Masz w domu włóczkę, która już Ci się nie przyda? A może sweter / czapkę / który można rozpruć? A może szalik, którego nie lubisz a jest z włóczki/ wełny? A może Babcia podarowała Ci druty, które kurzą się na dnie szuflady? Jeżeli tak, mamy dla Ciebie świetną informację! Dzięki Tobie seniorzy ze Stowarzyszenie "Pomóż Sąsiadowi" będą mogli zrealizować swój pomysł i zrobić ciepłe skarpety dla walczących na froncie - na Ukrainie.

YMCA Europe zorganizowała w dniach 9-12 lutego w Gdyni międzynarodową konferencję "Praca z uchodźcami". 37 uczestników z 17 krajów mieli okazję poznać się, wymienić się doświadczeniami, zdobyć wiedzę jak pomagać podczas kilku warsztatów. Jednym z punktów programu była wizyta w Fundacji FLY. Spotkanie odbyło się w sobotę, 10 lutego.

W środę 8 lutego z incjatywy YMCA Europe Mision in Poland w siedzibie Fundacji FLY odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Sekretarz Generalny YMCA Europe Juan Simoes Iglesias, członkowie Zarządu Fundacji FLY Dorota Kitowska i Radosław Daruk Adam Rychlik oraz osoby zainteresowane reaktywowaniem ruchu YMCA w Polsce. Celem spotkania było omówienie perspektyw działania oraz sformalizowania inicjatywy.

Tak! Mamy fart! Z pogodą trafiliśmy w dziesiątkę! Był prawdziwy kulig, w saniach, ciągniętych przez wspaniałe koniki. Było mnóstwo śniegu, śmiechu i zabawy. Potem były kręgle, czyli bowling. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję rzucić ciężką kulą. A wieczorem bal, świetna muzyka i wspaniała zabawa. Niedzielny spacer zamykał wyjazd. Kto nie był, niech żałuje. Kto chce powspominać albo zobaczyć, jak było - zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie umieściliśmy fotorelację. 

Serdecznie zapraszamy na wspólne wyjście z Fundacją FLY na spektakl "HAIRSPRAY - THE BROADWAY MUSICAL", który odbędzie się w niedzielę 21.05.2023 o godz. 17:00 na Dużej Scenie.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wspólne wyjścia do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Koncerty Karnawałowe (Bale Gdańskie)!
Terminy oraz ceny V, VI i VII Koncertów prezentują się następująco:
 
V Bal Gdański / DOLCE VITAM - Najpiękniejsze włoskie przeboje: 04.02.2023 (sobota), godz. 19:00. Cena od osoby: 95 zł.
VI Bal Gdański / MUZYCZNE FAJERWERKI - Najpiękniejsze arie i piosenki musicalowe: 11.02.2023 (sobota), godz. 19:00. Cena od osoby: 100 zł.
VII Bal Gdański / OSTATKI Z TANGIEM - Zagan Acoustic & Aga Brenzak: 18.02.2023 (sobota), godz. 19:00. Cena od osoby: 95 zł.
 
Miejsce zbiórki na każdy z Balów Gdańskich: godz. 17:15, Gdyński Dworzec PKS, stanowisko nr 5. Wyjazd autokaru o godz. 17:30.
W cenie zapewniony jest autokar do i z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz oczywiście wstęp na Koncert Karnawałowy.
 
Wszelkie informacje dostępne są w naszym biurze przy ul. Świętojańskiej 36/2, gdzie można dokonać zapisów i opłat.
 

Przypominamy, że tegoroczne ferie zimowe odbywają się w dniach 16-27.01.2023.
Podczas ferii zimowych nie ma zajęć - z małymi wyjątkami - odbędą się bowiem wszystkie warsztaty komputerowe/smartfonowe/fotograficzne oraz "Spacerek po Trójmieście".
Podczas zimowych ferii nie działa Klub Młodzieżowy.

Biuro Fundacji działa w standardowych godzinach: 8:30-15:00.

Nowy IKS, a za pasem Nowy Rok. Wewnątrz numeru jest co czytać! Noworoczna rozmowa Danuty Balcerowicz z Prezydentem Gdyni, panem Wojciechem Szczurkiem, o Gdyni jako mieście wyjątkowym i docenianym oraz o gdyńskich Seniorach. Podsumowanie grudniowego Przeglądu Filmów i Fotografii Morskiej w Gdyni znaleźć można na str. 3. Veit Stoß, znany bardziej w Polsce jako Wit Stwosz, ma w Gdańsku swoją ulicę, a w naszym magazynie świetny artykuł Soni Langowskiej o niechlubnej karcie z historii życia tego wybitnego rzeźbiarza z Norymbergii. Kto chce zobaczyć dzieła Wita Stwosza w Norymberdze i inne wspaniałe miejsca w Bawarii, tego zapraszamy na wycieczkę do Bawarii (5-11.09.2023), a w gazecie zachęta do poznania Jordanii oraz Sądecczyzny, słynącej m.in. ze spływu tratwami Dunajcem. Jak odwołać się od decyzji administracyjnej radzi adw. Dr Tomasz Zenowicz. Teatr Miejski wydał wyjątkowy kalendarz z pismem Braille’a, dzięki czemu jest dostępny także dla osób niewidzących. We FLY ruszają zajęcia Biodanzy. O tej nowej w Polsce formie ruchu i terapii pisze Małgorzata Aszyk, psycholog, praktykantka I Szkoły Biodanzy w Polsce. W Fundacji dzieje się o wiele więcej, o czym można przeczytać w „Wieściach z Fundacji FLY” redagowanych przez Przemysława Daruka. Na przykład o kolejnych, zaplanowanych na koniec ferii Warsztatach Witrażu. Mgr farmacji Danuta Kwiatkowska przybliża nam kwestie rozmaitych suplementów, a Jola Krause odkrywa przed nami fenomen dwóch najbardziej „rybnych” miesięcy w polskiej kuchni. Basia Miecińska zaintrygowana nazwą jednej z gdyńskich ulic opisuje fenomenalną i mało znaną postać ks. Piotra Wawrzyniaka. Fundacja FLY zaprasza Seniorów na narty i do term lub tylko do term — co kto lubi — w każdym razie w góry. A w karnawale na wyjazd na Kaszuby z zabawą taneczną, kuligiem, i wieloma atrakcjami. Redaktor Naczelna, Dorota Kitowska, w swoim kąciku kulinarnym serwuje przepis na pożywnego strogonowa.

Numer już jest biurze Fundacji oraz w ponad 70 punktach dystrybucji w Gdyni, Kosakowie i Rumi. Link do wersji online: www.fundacjafly.pl/gdynski-iks

Miłej lektury!

Jutro, 23 grudnia, biuro Fundacji będzie zamknięte (sklep "Z głębokiej szuflady jest czynny w piątek, zaś nieczynny w sobotę), dlatego już dziś chcielibyśmy Wam złożyć życzenia spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku - odpocznijcie Wy, ale nie Wasze marzenia! 
 
Niech rok 2023 będzie okazją do spełnienia starych marzeń i skolekcjonowania nowych wrażeń. Nie zapominajmy tego, co w mijającym roku było dobre i pamiętajmy, że najlepsze w nadchodzącym roku jest dopiero przed Nami!
 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Karnawału poprzez sztukę, na corocznych Balach Gdańskich w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Aby wychodząc do orkiestry nie wyjść przed orkiestrę, prezentujemy ofertę wyjazdu na pierwsze dwa Bale Gdańskie z Fundacją FLY:

Z radością informujemy, że restauracja Tapas Barcelona dołączyła do naszego Programu Partnerskiego. Jeżeli mają Państwo ochotę na najlepsze wina z hiszpańskich winnic albo na wyborne tapas i hiszpańskie delikatesy - jest to zdecydowanie miejsce dla Was.
Mając naszą legitymację Fundacji FLY (i okazując ją w restauracji), możecie Państwo otrzymać zniżkę -15% na dania główne, od poniedziałku do czwartku, w godzinach 13:00-17:00.

Tradycyjnie, w ostatni czwartek miesiąca ukazuje się najlepsza gazeta do czytania dla Seniorów i ich rodzin. Zapraszamy do lektury - wiele ciekawych artykułów i informacji.

Dziękujemy wszystkim Autorom za nadesłanie swoich wierszy!
 
Jury (po zażartej dyskusji) wybrało cztery (!) zwyciężczynie naszego konkursu poetyckiego "Wiersz o jesieni". Wiersze zostały opublikowane na łamach listopadowego wydania miesięcznika "Gdyński IKS".

Zapraszamy dzieci i młodzież z klas VI-VIII szkół podstawowych i I klas szkół ponadpodstawowych do Klubu Młodzieżowego FLY na bezpłatne korepetycje z matematyki, fizyki, chemii, języka polskiego, niemieckiego oraz angielskiego. Klub Młodzieżowy FLY jest projektem skierowanym do gdyńskich uczniów z niezamożnych rodzin. 

Tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca wychodzi kolejny (już 105) numer naszego bardzo pozytywnego miesięcznika. Tym razem dużo artykułów o zakończonym niedawno 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zapraszamy do lektury artykułów Danuty Balcerowicz i Jolanty Krause. Arcyciekawą postać wirtuoza skrzypiec, Nicolo Paganiniego, przedstawia Sonia Langowska. Basia Miecińska z kolei wspomina wieloletnią asystentkę Marszałka Piłsudskiego, poetkę, kobietę nietuzinkową, Kazimierę Iłłakowiczównę. Plany repertuarowe zdradza nam Teatr Miejski, zaś adw. dr Tomasz A. Zienowicz wyjaśnia szczegółowo kwestie związane z egzekucją administracyjną. Z rzecznikiem prasowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, panem Cezarym Horewiczem, o trudnych wyzwaniach dzisiejszych i zbliżającej się zimie rozmawia Danuta Balcerowicz. W cieszącym się nieustającą popularnością kąciku "IKS w kuchni", prowadzonym przez Redaktor Naczelną Dorotę Kitowską, Czytelnicy znajdą przepis na leczo z dyni.

Numer dostępny online: https://bit.ly/3xYwDVO
oraz w ponad 70 punktach dystrybucji, których listę znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3re6MFB

 

 

Szukamy wolontariuszy do prowadzenia zajęć dla naszych Seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Nasi słuchacze to osoby 55+, które są społecznie świadome, nad wyraz aktywne oraz gotowe podjąć próbę odnalezienia się w otaczającej ich rzeczywistości. Potrzebujemy jednak wolontariuszy, którzy wesprą nas w tych działaniach.

Szukamy wolontariuszy do prowadzenia korepetycji dla młodzieży w Fundacji FLY

Zwracamy się z apelem do osób, które chciałyby zostać wolontariuszami i wspomóc młodzież z niezamożnych rodzin poprzez korepetycje, zwłaszcza z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, język polski, język angielski, ale też innych.

Już dzisiaj można zapoznać się z propozycjami wycieczek zagranicznych, jakie zaplanowaliśmy na 2023 rok. Jest kilka nowości. Sprawdźcie w zakładce "Turystyka Senioralna" - "Zagraniczne". 

Copyright © Fundacja FLY 2012-2022