Fundacja FLY

Wierzę, że mogę góry przenosić...

Fundacja FLY, Gdynia, ul. Świętojańska 36/2. Tel. 693-99-60-88, 517 38 38 28. E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BNP Paribas Bank Polska SA nr 69 1750 0012 0000 0000 3735 6956

Centrum Nowych Kompetencji Sp. z o.o. та Fundacja FLY організовують спеціалізоване навчання в галузі портового, будівельного, логістичного та морського обладнання (включаючи навантажувачі, козлові крани, крани, термінальні тягачі), поєднане з вивченням польської мови для галузі.

Centrum Nowych Kompetencji Sp. z o.o. oraz Fundacja FLY organizują specjalistyczne szkolenia z zakresu obsługi urządzeń portowych, budowlanych, logistycznych i offshore (m.in. wózków widłowych, suwnic, żurawi, ciągników terminalowych), połączone z nauką branżowego języka polskiego.

Centrum Rehabilitacji przy Fundacji FLY (ul. Świętojańska 32/13) zaprasza na wakacyjne zajęcia ze Zdrowego Kręgosłupa prowadzone przez fizjoterapeutkę. Rozpoczynamy 13.06. 2022 r. Informacje i zapisy pod numerem tel. 798 179 942.

Informujemy, że zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w dniu 10.05.2022 r. (wtorek) - grupa prowadzona przez panią Ewę Jaroszyńską nie odbędą się.

Fundacja FLY serdecznie zaprasza do swojej siedziby w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 36/2 na wystawę prac autorstwa pana Marka Koguta pt. „Kamienice Gdyni i okręty Marynarki Wojennej”. Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 6 maja 2022 roku, a prace Pana Koguta można podziwiać do końca maja 2022 roku.

Informujemy, że zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w dniu 02.05.2022 r. (poniedziałek) - grupa prowadzona przez panią Ewę Jaroszyńską odbędą się w terenie. Zbiórka: 02.05.2022 r. (poniedziałek), przed siedzibą Fundacji FLY (ul. Świętojańska 36) o godz. 18.00. Zapraszamy serdecznie i życzymy dobrej pogody.

Kochani! Czas mknie jak szalony. Z dumą oddajemy w Wasze ręce 100 numer naszego miesięcznika "Gdyński IKS". Jego pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2013 roku i szybko zyskał sporą grupę wiernych Czytelników. Niezmiernie nas to cieszy i motywuje do jeszcze większej pracy. Podobnie jak poprzednie, ten numer jest wyjątkowy...

Informujemy, że 02.05 br. (poniedziałek) biuro Fundacji FLY będzie zamknięte. Zapraszamy w środę od godz. 8.30.

“Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.” / (Flora Lewis).

Z ogromną radością informujemy, iż rozpoczęły się zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Na chwilę obecną tajniki wiedzy o naszym ojczystym języku zgłębiają uczestnicy 3, uruchomionych grup.

Zapraszamy serdecznie na majowe warsztaty witrażu (19-21.05.2022 r.) godz. 15.00-18.00. To już czwarte takie warsztaty w tym roku. Pod kierunkiem artysty plastyka p. Wandy Frąckowskiej uczestniczki stworzą piękne prace metodą Tiffany'ego.  Zobaczcie, jak było na wcześniejszych edycjach - zdjęcia dostępne są tu: https://galeria.fundacjafly.pl/index.php?/category/742.

Przypominamy i zapraszamy po odbiór legitymacji Fundacji FLY. Nie dość, że upoważnia ona do zniżki przy zapisie na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku - jeden z najlepszych okresów w życiu, to jeszcze wiąże się z wieloma przywilejami, takimi jak zniżki na wycieczki czy usługi rehabilitacyjne.

3 kwietnia odeszła nasza długoletnia wolontariuszka, wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY, lektorka języka niemieckiego, pani Aniela Drygalska. Od samego początku działalności Fundacji zaangażowała się w pracę na rzecz seniorów. Już w 2004 roku, po przejściu na emeryturę, zaczęła prowadzić lektoraty dla seniorów. Języki to była Jej ogromna pasja. 

To już 99 numer naszej gazety do czytania dla Seniorów i ich rodzin! Numer kwietniowy, wiosenny, świąteczny i bardzo na czasie. Szczególnie polecamy artykuł Soni Langowskiej o prezydencie Ukrainy Wołodymirze Zełeńskim. Jolanta Krause z kolei nakreśla szeroki kontekst dzisiejszych relacji polsko-ukraińskich w artykule pt. "Lepszego prezentu niż przyjazd papieża nie mogliśmy otrzymać".

W związku z ogromnymi potrzebami uchodźców z Ukrainy uczenia się języka polskiego poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia zajęć. Szczególnie osoby mające doświadczenie w uczeniu języka polskiego lub obcego, jednak formalne kwalifikacje nie są konieczne. Bliższych informacji udzielamy i zgłoszenia przyjmujemy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W czasie ferii w naszej Fundacji odbyły się dwie edycje warsztatów witrażu, prowadzonych przez artystę plastyka Wandę Frąckowską. Swoich sił w tej ciekawej technice spróbowało 15 osób. Efekt warsztatów w postaci pięknych zawieszek witrażowych można zobaczyć w naszej galerii. Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia.

Ukazał się marcowy, dziewięćdziesiąty ósmy już numer, "Gdyńskiego IKS-a". Jest dostępny w naszych punktach dystrybucji, w siedzibie Fundacji oraz online na stronie https://www.fundacjafly.pl/index.php/gdynski-iks (kliknij w link). Miłej lektury!

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła... Tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Witraż to ozdobne wypełnienie okna lub innej powierzchni, wykonane z kawałków kolorowego szkła, wprawianych w ołowiane ramki lub też łączonych cyną. Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była już w starożytności, jednak popularność zyskała we wczesnym średniowieczu, a szczególnie w sztuce gotyckiej.

Z ogromną radością informujemy, że obydwa projekty złożone w konkursie "Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+ - sport, turystyka, rekreacja 2022" uzyskały dofinansowanie. Jeden projekt dotyczy organizacji siedmiu jednodniowych wycieczek ("Nie ma jak Pomorze", dofinansowanie 10.000 zł), drugi - organizacji siedmiu grup zajęć ruchowych dla seniorów ("Senior w ruchu", 13 122 zł). Na konkurs z budżetu miasta przeznaczono łącznie tylko 85 000 zł. Zapisy już wkrótce.

Informujemy, że w dniu 7.01 br. biuro Fundacji będzie zamknięte.

Copyright © Fundacja FLY 2012-2022