Witraż to ozdobne wypełnienie okna lub innej powierzchni, wykonane z kawałków kolorowego szkła, wprawianych w ołowiane ramki lub też łączonych cyną. Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była już w starożytności, jednak popularność zyskała we wczesnym średniowieczu, a szczególnie w sztuce gotyckiej.

Ponowny gwałtowny rozkwit nastąpił na przełomie XIX i XX wieku w okresie secesji. Za najbardziej znanych polskich twórców witraży uznawani są Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Na przełomie XIX i XX wieku Louis Tiffany wprowadził nową, trwalszą i bardziej finezyjną technikę łączenia szkieł witrażowych – przez owijanie szklanych elementów folią miedzianą i łączenie (lutowanie) ich cyną.

I właśnie z taką techniką chcemy Państwa zapoznać na proponowanych przez nas trzydniowych warsztatach witrażu. Zapraszamy osoby dorosłe oraz młodzieży szkół średnich. Termin 18–20.02.2022 (piątek, sobota, niedziela) godz. 15.00 – 18.00. Liczebność grupy: 6 – 8 osób. Cena trzydniowych warsztatów (9 godzin) – 270 zł. Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do wykonania witrażu.

Uczestnicy poznają cały proces powstawania witrażu – od projektu do pracy finalnej. Zajęcia prowadzić będzie artysta plastyk Wanda Frąckowska. Zapisy w biurze Fundacji FLY.