Chojnice – starówka miasta zachowała swój średniowieczny układ przestrzenny. Z tamtego okresu przetrwały fragmenty murów obronnych, baszty, dawna brama wjazdowa. Rynek należy do najpiękniejszych na Pomorzu. Uroku dodaje mu okazały neogotycki ratusz. Jan Długosz nazwał Chojnice „Kluczem i bramą Pomorza”. Obecnie miasto liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców i stanowi centrum regionu. Na spacerze z przewodnikiem zwiedzimy Stare Miasto, w tym dwa zabytkowe kościoły.
Charzykowy – piękna i popularna miejscowość turystyczna nad Jeziorem Charzykowy. którą uznaje się za kolebkę polskiego żeglarstwa. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych i punktów gastronomii.
Prezentacja o Parku Narodowym Bory Tucholskie – park obejmuje lasy, jeziora, łąki i torfowiska. Jego zadaniem jest ochrona rozległego krajobrazu polodowcowego (sandrowego), jedynego tego typu w Polsce.
Swornegacie – bogactwem wsi są liczne szlaki kajakowe (m. in. szlak Zbrzycy - zwany spływem „Polską Amazonią”). We wsi obejrzymy Chatę Kaszubską, z pamiątkami związanymi z regionem.
Brusy-Jaglie – Muzeum Chata Kaszubska (zwiedzanie, słodki poczęstunek) – prezentowana jest tu historia i kultura Ziemi Zaborskiej. W przyległym ogrodzie zobaczymy rzeźby i ule autorstwa artysty ludowego Józefa Chełmowskiego. Malował również obrazy na płótnie i szkle. Artysta nazywany jest kaszubskim „Leonardo da Vinci”.

Warunki udziału w wycieczce:

• Ukończony 55 rok życia
  • wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty

• 28.08.2020

• dojazd autokarem