Zamek krzyżacki w Malborku. Zakon krzyżacki został założony w 1190 roku w Palestynie. W 1226 roku książę Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Zakon wkrótce podbił Prusy i utworzył własne państwo, w którym buduje wiele miast i zamków. Na początku XIV wieku przenosi swoją stolicę z Wenecji do Malborka. Przy tej okazji, w roku 1274, wznosi w mieście zamek. Staje się on największą europejską twierdzą w stylu gotyckim. Ma zaćmić swoim przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy i być symbolem państwa krzyżackiego. Według obliczeń pruskich architektów, z zamkowej cegły można by było zbudować niewielkie miasteczko. W 1977 roku zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie zwiedzania znajduje się Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów. W wielu komnatach prezentowane są zbroje i elementy uzbrojenia, wyroby
z bursztynu, ceramika, meble, tkaniny, witraże.
Dawna Wozownia w Miłoradzu to miejsce przesiąknięte historią. Można tu posłuchać opowieści o życiu dawnych mieszkańców Żuław, obejrzeć przedmioty, którymi kiedyś się posługiwali. W tym uroczym miejscu uczestniczyć będziemy w warsztatach, odpoczniemy przy ognisku, posilimy się kiełbaskami.
Sanktuarium Błogosławionej Doroty w Mątowach Wielkich. Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła zbudowany został około 1340 roku. Wewnątrz zachował się barokowy, drewniany ołtarz główny z 1723 roku oraz dwa ołtarze boczne. Ołtarze posiadają bogatą dekorację rzeźbiarską. Najstarszym zabytkiem w mątowskim kościele jest rzeźba Matki Bożej Tronującej. Na uwagę zasługują rokokowe malowidła „Grupa Ukrzyżowania” oraz gotyckie rzeźby: „Pieta” oraz „Chrystus Frasobliwy”. Kościół jest ośrodkiem kultu urodzonej 25 stycznia 1347 roku w Mątowach Wielkich Błogosławionej Doroty, patronki Pomorza, Elbląskiej Diecezji, niewiast oraz „małżeństw w potrzebie”.
Ossarium w Bystrzu to gotycka kaplica cmentarna, w której składano kości zmarłych. Powstała w pierwszej połowie XIV wieku i złożono w niej m.in. kości poległych w wojnie trzynastoletniej między Polską a Zakonem Krzyżackim (1454-1466). Kaplica, na planie zbliżonym do kwadratu (2,24x2,42 m) i wysokości 3 m, zbudowana jest z czerwonej cegły oraz częściowo otynkowana, zwieńczona półkolistą kopułą z ceglanymi żebrami i kulą na szczycie. Wewnątrz zachowały się szczątki malowidła pochodzące ze średniowiecza o tematyce Sądu Ostatecznego.

Zbiórka 7.45 Dworzec PKS, stanowisko nr.5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna, wyjazd 8.00. Powrót 18.00/19.00 Gdynia Główna.

Warunki udziału w wycieczce:

  • Zamieszkanie na terenie Gdyni
  • Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
  • Pełne szczepienie p/covid 19 lub test (do 48 godzin przed terminem wycieczki)
  • Dystans, maseczka, dezynfekcja
logo Gdynia moje miasto

Wycieczka ujęta w projekcie do dofinansowania z budżetu miasta Gdyni. Po potwierdzeniu dotacji obowiązywać będzie  niższa cena.

Termin

  • 5.08.2021

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW

Cena

130 zł
(95 zł z dotacją)