Muzeum Tradycji Szlacheckiej – mieści się w zespole pałacowo-parkowym w Waplewie Wielkim. Majątek Waplewo Wielkie do końca XVI wieku był częścią dóbr rycerskich, następnie przeszedł w ręce polskich rodów szlacheckich. Od 1759 roku Waplewem władała - zasłużona dla kultury polskiej na Powiślu – rodzina Sierakowskich herbu Ogończyk. Obecny pałac powstał w XVII wieku, później otoczono go parkiem krajobrazowym i rozbudowano. Ostatnim właścicielem był Stanisław hrabia Ogończyk-Sierakowski, ożeniony z Heleną z książąt Lubomirskich. Za czasów hr. Sierakowskich w majątku istniała biblioteka tworzona od XVIII wieku, zawierająca około 11 tysięcy tomów. Wnętrze dworu zdobiło około 400 obrazów takich malarzy jak Tycjan, Peter Paul Rubens, Albrecht Dürer, Aleksander Orłowski, Franciszek Smuglewicz, Andrzej Stech. W pałacu gościli m.in. Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski.
Sztum - w średniowieczu był wyspą, ośrodkiem włości Aliem wchodzącej w skład Pomezanii. Obecnie Sztum leży pomiędzy dwoma jeziorami: Zajezierskim (tzw. Sztumskim) oraz Barlewickim. Krzyżacy po pokonaniu Prusów utworzyli tu własną jednostkę administracyjną. Wójtowie sztumscy są wzmiankowani w dokumentach od 1333 roku. Murowany zamek wójtowski został najprawdopodobniej wzniesiony w latach 70-tych XIV wieku. W późniejszym czasie był letnią rezydencją Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Tereny zamkowe są obecnie udostępnione do zwiedzania. Turyści mogą tu obejrzeć wystawę o Prusach i film o plebiscycie na Powiślu w roku 1920.
Śluza Biała Góra – zespół śluz rozdzielających Wisłę (dawną Leniwkę) i Nogat, dwa ramiona ujściowe Wisły. Z powodu neogotyckich wież wieńczących wybudowaną w latach 1852-1879 zaporę, nazywana jest Wodnym Zamkiem. Do 1 września 1939 śluza stanowiła granicę pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk i Niemcami. Na zespół składają się trzy obiekty: śluzy, jazy i wrota przeciwpowodziowe. Z górnej części obiektu roztacza się panorama obszarów nadwiślańskich. W obrębie budowli powstała przystań dla motorówek i jachtów. 13 lipca 1930 na wzgórzu, u zbiegu granic Polski, Niemiec i Gdańska, odsłonięto uroczyście granitowy krzyż o wysokości 8 m.
Stajnia Iskra – ośrodek jazdy konnej w Sztumskim Polu. Funkcjonuje od 1999 roku na powierzchni ponad 11 ha i obejmuje 7 stajni, 5 placów maneżowych oraz krytą halę. W 2017 roku został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Firma Rodzinna Roku. Od 2013 roku funkcjonuje tu Klub Jeździecki ISKRA..Stajnia posiada stado koni liczące około 50 wierzchowców. W programie pobytu zaplanowano zwiedzanie stadniny, przejażdżki bryczką, ognisko z kiełbaskami.

Zbiórka 7.45 Dworzec PKS, stanowisko nr.5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna, wyjazd 8.00. Powrót 18.00/19.00 Gdynia Główna.

Warunki udziału w wycieczce:

  • Zamieszkanie na terenie Gdyni
  • Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
  • Pełne szczepienie p/covid 19 lub test (do 48 godzin przed terminem wycieczki)
  • Dystans, maseczka, dezynfekcja
logo Gdynia moje miasto

Wycieczka ujęta w projekcie do dofinansowania z budżetu miasta Gdyni. Po potwierdzeniu dotacji obowiązywać będzie  niższa cena.

Termin

  • 3.09.2021

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW

Cena

115 zł
80 zł
(z dotacją)