Zespół poklasztorny sióstr Norbertanek w Żukowie – należy on do najstarszych zabytków architektury sakralnej na Kaszubach. Na początku XIII wieku książę Mściwoj nadał tę ziemię zakonowi i ufundował klasztor. Kościół poklasztorny, pochodzący z XIV wieku, kryje wiele cennych dzieł sztuki z XIV do XVIII wieku. Siostry Norbertanki słynęły z pięknego haftu. Uczyły też tej sztuki w założonej przez siebie szkole. Stąd uznaje się Żukowo za kolebkę haftu kaszubskiego. W zespole poklasztornym mieści się obecnie Muzeum Parafialne, gdzie można obejrzeć wystawę haftu kaszubskiego, szat i naczyń liturgicznych.
Centrum Edukacji Promocji Regionu w Szymbarku - zobaczymy wiele obiektów, które pochodzą z Kaszub, ale także z zagranicy. Są to między innymi: Dom Sybiraka z Irkucka, Dom Trapera z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Adampola. Zrekonstruowano też Bunkier Organizacji „Gryf Pomorski”. Znaną atrakcją jest pierwszy w Polsce Dom do Góry Nogami. Obejrzeć można także rekordowe obiekty: Najdłuższą Deskę Świata, Największy Fortepian Świata oraz Stół Noblisty (na 230 osób).
Chmielno – nazywane „kaszubskim Saint-Tropez”. To prawdopodobnie tutaj ma swoje korzenie dynastia książąt pomorskich. Tu również miała mieszkać księżniczka Damroka – córka księcia Świętopełka. Ze wsią związana jest rodzina Neclów, która od dziesięciu pokoleń wytwarza naczynia gliniane. W roku 1993 utworzono we wsi Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Poznać w nim można historię rodziny i warsztatu, prześledzić proces powstawania glinianych naczyń, a także nabyć pamiątkowy wyrób ceramiczny.
Kartuzy – historia miasta związana jest nierozerwalnie z zakonem Kartuzów. Zakonnicy stosowali egzotyczną ascezę, spożywali jarskie potrawy, używali mowy tylko w uzasadnionej potrzebie, odgradzali się od ludzi i świata. Żyli w myśl średniowiecznej reguły „Memento Mori – pamiętaj o śmierci”. Kartuska kolegiata, zwana „Perłą Ziemi Kaszubskiej”, kryje w sobie gotyckie ołtarze, barokowe kurdybany, stalle, rzeźby oraz bogatą galerię obrazów.

Zbiórka 7.45 Dworzec PKS, stanowisko nr.5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna, wyjazd 8.00. Powrót 18.00/19.00 Gdynia Główna.

Warunki udziału w wycieczce:

• Zamieszkanie na terenie Gdyni
  • Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
  • Pełne szczepienie p/covid 19 lub test (do 48 godzin przed terminem wycieczki)
  • Dystans, maseczka, dezynfekcja
logo Gdynia moje miasto

Wycieczka ujęta w projekcie do dofinansowania z budżetu miasta Gdyni. Po potwierdzeniu dotacji obowiązywać będzie  niższa cena.

• 06.07.2021

• dojazd autokarem