Kanał Elbląski łączy kilka mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Jest cudem myśli hydrotechnicznej sprzed 150 laty. Nie ma drugiego takiego w Europie. Jego oryginalność i wyjątkowość polega na pokonywaniu stumetrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Kanał pierwotnie służył do transportu płodów rolnych, drewna i artykułów przemysłowych. W czasie rejsu statkiem pokonamy dwie największe pochylnie, na których statek jest wyciągany z wody i po szynach przejeżdża odcinek długości 900 m i 40 m w dół. Tu jednostka zawraca i tym razem pod górę pokonuje trasę powrotną.
Farma Ślimaków w Karsinie – jest to pierwsza tego typu farma w Polsce. Hodowla prowadzona jest na polu o powierzchni 1 ha. Poza polem jest wylęgarnia, gdzie gody odbywa około pół miliona ślimaków. Niestety, w okresie pandemii zwiedzanie farmy jest wstrzymane. O ślimakach i potrawach z nich sporządzanych barwnie opowie właściciel firmy pan Grzegorz Skalmowski. Spotkanie odbędzie się w Hoteliku 51 w Pasłęku. Będzie okazja, by posmakować nadziewanych ślimaków i zakupić kosmetyki sporządzone ze ślimaczego śluzu.
Pasłęk – rodowód miasta sięga XIII wieku. Wtedy to, do melioracji okolic Jeziora Drużno, sprowadzeni zostali specjaliści z Niderlandów. Z zabytków możemy tu zobaczyć między innymi zamek, XIV – wieczny ratusz, kościół p. w. św. Bartłomieja (unikatowe na skalę światową barokowe organy zbudowane przez Andreasa Hildebrandta), średniowieczne mury obronne z bramami Kamienną i Młyńską.

Zbiórka 6.30 Dworzec PKS, stanowisko nr.5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna, wyjazd 6.45. Powrót 18.00/19.00 Gdynia Główna.

Warunki udziału w wycieczce:

• Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
  • Pełne szczepienie p/covid 19 lub test (do 48 godzin przed terminem wycieczki)
  • Dystans, maseczka, dezynfekcja

• 29.06.2021