Bytów to ciekawe, zabytkowe miasto leżące na obszarze Kaszub i Pojezierza Bytowskiego, nad niedużym dopływem Słupi – strugą
o nazwie Bytowa. Pięknie usytuowany wśród morenowych wzgórz, lasów i jezior, przyciąga przede wszystkim okazałym zamczyskiem krzyżackim górującym nad centrum. Inne gotyckie budowle także swe początki wiążą z Krzyżakami, dawnymi właścicielami miasta.
W programie wycieczki:
- Zwiedzanie zamku krzyżackiego, a w nim Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego. Wśród zbiorów muzealnych można podziwiać wyposażenie domów
i gospodarstw dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej oraz dzieła sztuki religijnej.
- Zwiedzanie miasta: wieża gotycka z XIV wieku, rynek miasta, zabytkowe kamieniczki przy ul. Jana Pawła II, Poczta Konna, cerkiew ukraińsko-bizantyjska
św. Jerzego z XVII wieku (dawna świątynia ewangelicka), XIX-wieczny most kolejowy nad rzeką Borują (wzorowany na rzymskich akweduktach).
- Gałąźnia Mała: najpiękniejsza i największa elektrownia wodna na Słupi z 1914 roku. Ten malowniczo położony obiekt swym wyglądem przypomina zamek na wodzie. Woda spada na turbinę z wysokości 38 metrów. W budynku mieści się izba muzealna, w której można poznać historię elektrowni wodnych na Pomorzu.
- Smażalnia „Rybakówka” w Jasieniu – restauracja przepięknie położona nad brzegiem jeziora. Posmakujemy smażonego pstrąga.
W sprzedaży znajduje się również pstrąg świeżo wędzony.

Zbiórka 7.15 Dworzec PKS, stanowisko nr.5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna, wyjazd 7.30. Powrót 18.00/19.00 Gdynia Główna.

• 1.07.2021

• dojazd autokarem