Z nami zwiedzisz cały świat...

Wycieczka samolotowa

Wycieczka do Ziemi Świętej to niezapomniana wyprawa w czasie i przestrzeni. To wędrówka po miejscach bliskich naszym sercom. To podróż w głąb siebie... Nie jest to pielgrzymka, jednak towarzyszyć nam będzie ksiądz, który przybliży nam miejsca opisane w Biblii.

W programie: wspaniale zachowany akwedukt z czasów rzymskich w Cezarei Nadmorskiej. Hajfa - kościół Stella Maris, klasztor Karmelitański, panorama na ogrody Bahajskie i zatokę Hajfa. Kana Galilejska (możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich). Nazaret: Bazylika Zwiastowania i dom św. Józefa, gdzie mieszkała Święta Rodzina. Wjazd taksówkami wieloosobowymi (tzw. szerut taxi) na górę Tabor. Przejazd dookoła Jeziora Galilejskiego: Góra Błogosławieństw, Tabha - miejsce cudownego rozmnożenia ryb i chleba. Kafarnaum: Dom Piotra i stara synagoga, rejs po Jeziorze Galilejskim. Dolina Jordanu i Pustynia Judzka. Ein Karem (kościół Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela). Muzeum Holokaustu: Yad Vaszem. Betlejem - Bazylika Narodzenia Pana Jezusa, Grota Mleczna, Grota św. Hieronima w kościele św. Katarzyny, Pole Pasterzy. Jerozolimy nocą (przejazd przez dzielnice ortodoksyjnych Żydów – Mea Shearim, Menora pod Knesetem, panorama wieczorna na oświetlone Stare Miasto oraz przejście przez Dzielnicę Żydowską Starego Miasta pod Ścianę Płaczu).

Jerozolima:
panoramiczny widok z Góry Oliwnej na Wzgórze Świątynne oraz mury Starego Miasta. Kościół Pater Noster - Ojcze Nasz, Kościół Dominus Flevit (Pan zapłakał), Ogród Oliwny – Getsemani i Bazylika Męki Pańskiej, kościół grobu Maryi. Góra Syjon – Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Wieczernik oraz grób króla Dawida. Kościół In Galicantu. Droga Krzyżowa (Przejście przez bramę Św. Szczepana, Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, Droga Krzyżowa od miejsca skazania Jezusa - Via Dolorosa - do Golgoty i Bazyliki Grobu Pańskiego. Czas na osobistą modlitwę. Zwiedzanie Kotel Maarawi - Ściana Płaczu). Nawiedzenie betlejemskiego sierocińca prowadzonego przez polskie Siostry Elżbietanki.

Kanion Wadi Qelt (panorama), Jerycho (najstarsze miasto świata) - Góra Kuszenia Jezusa (wjazd kolejką linową). Plażowanie i kąpiel w Morzu Martwym na prywatnej plaży (największa depresja na świecie – 417 m ppm). Qumran – panorama na groty, gdzie znaleziono słynne zwoje Pisma Świętego. Kacar El Jahud –miejsce chrztu Pana Jezusa. Betania – kościół i grobowiec Łazarza.

UWAGA! Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie. Program jest ramowy (orientacyjny),
kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

Termin

 • 8 dni
  12 - 19 październik 2021

Cena zawiera

 • Wszelkie koszty:
 • przejazdy autokarem, przelot samolotem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • wstępy do zwiedzanych obiektów
 • opiekę pilota z Fundacji
 • lokalnych przewodników
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena

3 770 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

3 720 zł

Wycieczka samolotowa

Gruzja to piękny kraj, który koniecznie trzeba odwiedzić dla jej historii, kultury, architektury, przyrody, kuchni, a przede wszystkim dla poznania wspaniałych, otwartych ludzi. W Gruzji znajdziemy urzekające krajobrazy – od wysokich na 5000 m, wiecznie ośnieżonych szczytów Kaukazu, po subtropikalne formacje nad Morzem Czarnym. Wielkie równiny między Wielkim a Małym Kaukazem poprzecinane dolinami rzek. Górzyste tereny kryjące zabytki starsze, niż nasza państwowość. Tam odnajdziemy ślady historii sięgające starożytnej Grecji i wiele miejsc opisywanych w greckiej mitologii. Któż z nas nie zna mitu o Jazonie i jego wyprawie po złote runo, mitu o Medei, czy Prometeuszu. Gruzja to kraj chrześcijański już od IV w. Bogaty w wiekowe monastery, cerkwie, warownie.

Nie sposób nie docenić gruzińskiej kuchni. Opartej na wielowiekowych tradycjach i świeżych, dojrzałych produktach, pochodzących z nieskażonych upraw i hodowli. W Gruzji żywe są tradycje biesiadowania (supry) - spotkań ludzi przy stole, rozmów, toastów, dzielenia radości i trosk. Gruzja słynie wreszcie z win, których wytwarzanie jest zupełnie różne od metody francuskiej. To starożytny sposób zamieniania winnych gron w prawdziwy nektar bogów, bez jakiejkolwiek chemii!
Zabierzemy Was w niepowtarzalną podróż w czasie i przestrzeni. Wylot z Gdańska, wszelkie koszty wliczone w cenę – przelot, pobyt, wyżywienie, wstępy, przewodnicy, ubezpieczenie od NNW i KL (uwzględnia choroby przewlekłe). Program dostosowany do uczestników. A w programie:

Kutaisi – to jedno z najstarszych miast na świecie (3 500 lat). W mitologii greckiej występuje jako Ai, miasto w Kolchidzie, do którego wybrał się Jazon i Argonauci po złote runo. Jednym z symbolów Kutaisi jest wspaniała fontanna znajdująca się w centrum miasta, na obszernym Placu Agmaszenebeli. Zdobią ją złote figurki w kształcie koni, tygrysów, baranów i innych zwierząt. Forma figur na fontannie nie jest przypadkowa. To powiększone kopie malutkich figurek ze złota i brązu, które odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na terenie całej Gruzji. W mieście znajduje się Katedra Bagrati wpisana niegdyś na listę światowego dziedzictwa UNESCO (usunięta z niej ze względu na rekonstrukcję katedry do formy nie odpowiadającej ściśle historycznym przekazom). W centrum miasta znajduje się targowisko, gdzie nabyć można świeże owoce, sery i przysmaki, takie jak czurczchele.
Klasztor Mocameta – zespół klasztorny znajdujący się ok. 6 km na północny wschód od centrum Kutaisi. Klasztor malowniczo położony jest na klifie cyplu na zakolu rzeki Ckalcitela, będącej dopływem Rioni. Jego nazwa (Miejsce Męczenników) związana jest z braćmi szlacheckiego rodu Argweti — Dawidem i Konstantynem, którzy w VIII wieku zorganizowali bunt przeciw okupującym Imeretię Arabom.
Klasztor Gelati – monastyr został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125). Legenda mówi, że król osobiście brał udział w budowie. Po śmierci został tam pochowany. Według tradycji, akceptowanej również przez część gruzińskich historyków, w sekretnym miejscu na terenie klasztoru została później również pochowana zmarła w 1213 r. królowa Gruzji Tamar. Przez długi czas monastyr był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim akademia, która skupiała gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. Z powodu rozległej działalności Akademii Gelati, współcześni jej ludzie nazywali ją „nowa Grecja” lub „drugie Athos”. Do naszych czasów w monastyrze przetrwały freski i manuskrypty pochodzące z XII–XVII w.
Jaskinia Prometeusza - która jest bogata w stalaktyty, stalagmity, skamieniałe wodospady, perły jaskiniowe, podziemne rzeki, jeziora. Podczas zwiedzania jaskini będą nam towarzyszyć dźwięki i efekty świetlne.
Batumi – czarnomorska perła Gruzji, która fascynuje turystów swoimi widokami na morze i góry, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Położone jest w pobliżu granicy z Turcją. Powędrujemy uliczkami historycznej części miasta, zobaczymy także współczesne atrakcje – Wieżę Alfabetu, Wieżę Czaczy, pomnik Ali i Nino (opowiada o miłości kobiety i mężczyzny, a symbolizować ma pokój między narodami; kilkumetrowe postaci bardzo powoli zbliżają się do siebie, stykają ustami, przenikają w miłosnym uścisku. I oddalają, jakby nic się przed chwilą nie wydarzyło). Koniecznie trzeba spróbować lokalnej wersji najsłynniejszego gruzińskiego placka z serem, adżaruli chaczapuri.
Borjomi – najsłynniejsze gruzińskie górskie uzdrowisko z wodami mineralnymi, których oczywiście spróbujemy (dla zdrowotności). Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą. Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. Klimat architektura uzdrowiska z całą pewnością się spodoba.
Wardżia – to skalne miasto zbudowane w XII-XIII w. przez królową Tamar. Wardzia była jednym z największych miast Gruzji w XII w. i dziś robi niesamowite wrażenie swoimi jaskiniami, tunelami, schodami wykutymi w skale. Wardżia powstała w zachodniej ścianie głębokiego kanionu rzeki Mtkwari. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej.
Gori – miasto, w którym urodził się Stalin (wł. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili) i w którym znajduje się Muzeum Stalinizmu.
Uplistsikhe – najstarsze skalne miasto na terenie Gruzji i jeden z najważniejszych handlowych punktów na Jedwabnym Szlaku. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e. do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej.
Kachetia - jeden z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzimy położoną 20 km od Telawi we wschodniej Gruzji główną świątynie Kachetii Alawerdi (monastyr w zbudowany w XI w, w okresie zjednoczenia i powstania mocnego feudalnego państwa, był najbardziej znaczącą świątynią w całej Kachetii).. W Cinandali - Muzeum Aleksandra Czawczawadzego (gruziński arystokrata, wojskowy i poeta; był prawdziwym poliglotą, mówił w kilkunastu językach europejskich, uważany jest za prekursora gruzińskiego romantyzmu). Zapraszamy do jednej z najlepszych winnic w Kachetii na degustację gruzińskiego wina. Poznamy wyjątkową i prastarą metodę produkcji wina. Następnie zwiedzamy również Gremi (jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej, dawna stolica królestwa Kachetii z XVI w.) oraz muzeum.
Gruzińska Droga Wojenna - wśród gór Wielkiego Kaukazu. To trasa prowadząca z Tbilisi na północ do granicy z Rosją. Wiedzie przez fascynujące widokowo górskie tereny. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVII w.) z przepięknym widokiem na sztuczne jezioro Żinwali. Dojedziemy do miasteczka Stepancminda (Kazbegi), głównego miasta w regionie Khewi. Dalej droga powiedzie do cerkwi Gergeti (XIV w.), która fascynuje turystów niesamowitym widokiem na miasteczko i góry kaukaskie, łącznie ze szczytem Kazbeg (5047 m) - trzecim w Gruzji szczytem ze względu na wysokość.
Tbilisi – stolica Gruzji, miasto łączące historię i współczesność. Historia powstania Tbilisi owiana jest legendą, którą poznamy na miejscu. Pierwszym źródłem pisanym zaświadczającym istnienie Tbilisi jest mapa podróżna wykonana również w IV wieku przez rzymskiego geografa Kastoriusza.
W Tbilisi zobaczymy cerkiew Metekhi z XIII w. Odbędziemy spacer, podczas którego będziemy podziwiać piękno starego miasta. Następnie przejedziemy koleją linową do twierdzy Narikala (IX w.), z której będziemy mogli podziwiać fantastyczny widok na całe miasto, a z drugiej strony widok na Ogród Botaniczny. Następnie udamy się do Abanotubani, dzielnicy znanej z łaźni siarkowych, które zawsze były i są nadal wizytówką Tblilisi. Cieszą się one bardzo dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Dalej spacer wiedzie do Bazyliki Anczyschati, najstarszej cerkwi miasta (VI w.).
Mccheta – dawna stolica Gruzji, leży ok. 16 km na północ od Tbilisi. Nad miastem góruje monaster Dżwari (VI w.). Według tradycyjnych źródeł Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo (IV w.), zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. W Mcchecie zwiedzimy także sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. wpisany w 1994 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – zbudowany na miejscu pierwszej w Gruzji świątyni chrześcijańskiej z IV w., miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji. Tutaj wg legendy znajduje się szata Jezusa.
Gaumardżos!

UWAGA! Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie. Program jest ramowy (orientacyjny),
kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

Termin

 • 8 dni
  2 - 9.10. 2021

Cena zawiera

 • Wszelkie koszty:
 • przelot samolotem / przejazdy autokarem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • wstępy do zwiedzanych obiektów
 • opiekę pilota z Fundacji
 • lokalnych przewodników
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena

3 550 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

3 500 zł

Wycieczka samolotowa

Lizbona - wieża Belém, Klasztor Hieronimitów – Mosteiro dos Jerónimos z przepięknym kościołem zadedykowanym Świętej Maryi Betlejemskiej. Przejazd przez most Vasco da Gama (18 km długości). Zobaczymy najnowszą cześć Lizbony z jej modernistyczną architekturą: Parque das Nações. Praça do Comércio, Rossio (serce Lizbony), rua Augusta, Praça dos Restauradores, Av. da Liberdade, Praça Marquês de Pombal, Parque Eduardo VII. Wizyta w katedrze i spacer po ulicach Alfamy. Sintra - uroczo położona miejscowość, założona przez Celtów, wzmocniona fortyfikacjami przez Maurów, którzy pozostawali na tych terenach aż do XII wieku. Cabo de Roca, najbardziej wysunięta na zachód cześć kontynentalnej Europy. Tomar. Klasztor Templariuszy jest uważany za jeden z najważniejszych w Europie, położony jest także niedaleko Fátimy, miejsca corocznie odwiedzanego przez miliony katolików z całego świata. Batalha - najpiękniejszy późnogotycki zabytek Portugalii. Wybudowany z ideą mauzoleum drugiej dynastii panującej w Portugalii, a także, jako upamiętnienie ważnej dla tego kraju bitwy, skąd pochodzi jego nazwa. Alcobaça - najlepiej zachowany klasztor Cystersów w Europie. z sarkofagami Pedro i Inês, którzy stanowią przykład największej i najtragiczniejszej historii miłosnej ówczesnych czasów. Jest on również uważany za najpiękniejszy gotycki grobowiec Portugalii. Nazaré, malowniczo położona wioska rybacka. Ze szczytu klifu rozciąga się przepiękny widok na ocean i niekończącą się piaszczystą plażę. Coimbra. Znajduje się tu najstarszy portugalski uniwersytet. Cała atmosfera miasta związana jest ściśle z obecnością studentów i tradycji akademickich przez setki lat. Miasto pełne jest zabytków renesansu. Porto. To stolica północy Portugalii (na liście UNESCO). Pozłacany kościół Św. Franciszka, przykład portugalskiego baroku, a także Palácio da Bolsa, ze swoja sławną salą arabska. Duszą miasta jest rzeka: Douro. Wzdłuż brzegów można zobaczyć tradycyjne zacumowane łodzie używane w przeszłości do transportu beczek z winem Porto. Znane ze światowej produkcji wina o tej samej nazwie, które można degustować w lokalnych piwnicach z winem. Region Minho (na północ od Porto) - obszar ten jest pełen winnic z unikatowym vinho verde oraz małymi poletkami kukurydzy. Podczas wizyty odwiedzimy barokową Braga, tu znajduje się najstarsza katedra w Portugalii - Bom Jesus. Zaskakuje kaskadą schodów udekorowaną licznymi ogrodami i fontannami znajdującymi się na poszczególnych piętrach. Guimarães – kolebka Portugalii. Tutaj narodził się pierwszy król Portugalii, założyciel narodu. Nieopodal zamku, znajduje się pałac Książąt Bragança. Centrum Guimarães zachowało swój charakter i styl z czasów średniowiecza.

UWAGA! Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie. Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie lub przestawieniu.

Termin

 • 8 dni
  2022

Cena zawiera

 • Wszelkie koszty:
 • dojazd autokarem, przelot samolotem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • wstępy do zwiedzanych obiektów
 • opiekę pilota z Fundacji
 • lokalnych przewodników
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena

3 770 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

3 720 zł

Wycieczka autokarowa

Bawaria to nie tylko Oktoberfest. Jest więcej powodów, by zobaczyć największy niemiecki land. Dlatego zapraszamy na wycieczkę, podczas której zwiedzimy ten land od Wurzburg i Bayreuth na północy po Garmisch-Partenkirchen na południu.
W programie:
Bayreuth - miasto słynnego kompozytora Ryszarda Wagnera, które znane jest na całym świecie dzięki dorocznemu festiwalowi poświęconemu temu kompozytorowi.
Bamberg – spacer po wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starym Mieście (katedra cesarska, słynąca z bogatych rzeźb i zdobień, pałac biskupi, Alte Hofhaltung oraz w ogród różany, z którego rozciąga się imponujący widok na dachy zabytkowej starówki, Mała Wenecja (Klein Venedig) z malowniczymi domkami rybackimi, ratusz położony na niewielkim moście.
Würzburg - zabytkowa stolica Dolnej Frankonii (most kamienny prowadzący wprost na Stare Miasto, pięknie zdobione rokokowe budynki, jak np. dom pod Sokołem, Kaplicę Mariacką, katedrę katolicką i protestancki Neumünster, rezydencję królów i książąt Bawarii – kompleks pałacowy z czasów baroku. Szlakiem Romantycznym przejedziemy do basniowego Rothenburg ob der Tauber z malowanymi domkami z czasów średniowiecza. Przejazd do miasteczka Dinkelsbühl, w którym zobaczymy m.in. średniowieczne obwarowania miejskie, malowane kamienice i katedrę św. Jerzego.
Zamki Hohenschwangau (tu swoje dzieciństwo spędził król Ludwik) i Neuschwanstein. Wjedziemy busikiem zamkowym na wzgórze, gdzie wśród przepaści i jezior położony jest zamek Neuschwanstein. Będziemy mogli zwiedzić tę baśniową, najbardziej znaną siedzibę Ludwika II, symbol zamków bawarskich, który był inspiracją dla Walta Disneya(jego logo wzorowane było właśnie na konturach tej budowli) Następnie spacer na Marienbrücke (most Marii), przerzucony dokładnie naprzeciw zamku nad stumetrową przepaścią z wodospadem na dnie. W końcu pojedziemy do najmniejszego z zameczków króla Ludwika II – Linderhof (zwiedzanie zamku i spacer do pobliskiej sztucznej jaskini zbudowanej specjalnie na życzenie króla w ogrodach królewskich oraz zwiedzanie kapliczek: marokańskiej i mauretańskiej. Leżącego u stóp Zugspitze Garmisch-Partenkirchen – spacer po zimowej stolicy Niemiec, zabytkowa uliczka Ludwigstraße z malowanymi domkami, centrum kurortowe i park zdrojowy, Stadion Olimpijski, gdzie co roku - 1. stycznia odbywa się noworoczny konkurs zaliczany do Turnieju Czterech Skoczni).
Wieczór bawarski – dania kuchni bawarskiej i zabawa przy bawarskiej muzyce.
Monachium (München) –m.in. monachijska starówka, Frauenkirche, będący symbolem stolicy Bawarii, Kolumna Mariacka, nowy i stary ratusz, Odeonsplatz – miejsca puczu hitlerowskiego, kościół Teatynów, gmach Bawarskiej Opery Narodowej, najbardziej znana piwiarnia na świecie – Hofbräuhaus, Park Olimpijski, wjazd na wysoką na 300 m Olympiaturm – wieżę olimpijską, skąd rozciąga się wspaniały widok na rozległe miasto.
Norymberga (Nürnberg) – zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta Bawarii – m.in. Kaiserburg, monumentalny zamek cesarski, górujący nad miastem. Zobaczymy również dobrze zachowane średniowieczne obwarowania miejskie okalające Stare Miasto, renesansowy ratusz, późnogotycką studnię Schöner Brunnen w kształcie wieży, kościół św. Sebalda i kościół św. Wawrzyńca, w których podziwiać można dzieła Wita Stwosza, kościół Najświętszej Maryi Panny, zespół zabytkowej zabudowy mieszczańskiej – Dom Albrechta Dürrera i Dom Tucherów. Następnie wizyta pod Pałacem Sprawiedliwości, gdzie odbył się słynny proces norymberski nazistowskich zbrodniarzy wojennych. 

UWAGA! Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie. Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie lub przestawieniu.
 

Termin

 • 7 dni
  27 czerwca - 3 lipca 2021

Cena zawiera

 • Wszelkie koszty:
 • dojazd autokarem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • wstępy do zwiedzanych obiektów
 • opiekę pilota z Fundacji
 • lokalnych przewodników
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena

2890 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

2840 zł

Copyright © Fundacja FLY 2020-2021