Wycieczka samolotowa

Między Wielkim a Małym Kaukazem

Gruzja to piękny kraj, który koniecznie trzeba odwiedzić dla jej historii, kultury, architektury, przyrody, kuchni, a przede wszystkim dla poznania wspaniałych, otwartych ludzi. W Gruzji znajdziemy urzekające krajobrazy – od wysokich na 5000 m, wiecznie ośnieżonych szczytów Kaukazu, po subtropikalne formacje nad Morzem Czarnym. Wielkie równiny między Wielkim a Małym Kaukazem poprzecinane dolinami rzek. Górzyste tereny kryjące zabytki starsze niż nasza państwowość. Tam odnajdziemy ślady historii sięgające starożytnej Grecji i wiele miejsc opisywanych w greckiej mitologii. Któż z nas nie zna mitu o Jazonie i jego wyprawie po złote runo, mitu o Medei czy Prometeuszu. Gruzja to kraj chrześcijański już od IV w. Bogaty w wiekowe monastery, cerkwie, warownie.

Nie sposób nie docenić gruzińskiej kuchni. Opartej na wielowiekowych tradycjach i świeżych, dojrzałych produktach, pochodzących z nieskażonych upraw i hodowli. W Gruzji żywe są tradycje biesiadowania (supry) - spotkań ludzi przy stole, rozmów, toastów, dzielenia radości i trosk. Gruzja słynie wreszcie z win, których wytwarzanie jest zupełnie różne od metody francuskiej. To starożytny sposób zamieniania winnych gron w prawdziwy nektar bogów, bez jakiejkolwiek chemii!
Zabierzemy Was w niepowtarzalną podróż w czasie i przestrzeni. Wylot z Gdańska, wszelkie koszty wliczone w cenę – przelot, pobyt, wyżywienie, wstępy, przewodnicy, ubezpieczenie od NNW i KL (uwzględnia choroby przewlekłe). Program dostosowany do uczestników. A w programie:

Kutaisi – to jedno z najstarszych miast na świecie (3 500 lat). W mitologii greckiej występuje jako Ai, miasto w Kolchidzie, do którego wybrał się Jazon i Argonauci po złote runo. Jednym z symbolów Kutaisi jest wspaniała fontanna znajdująca się w centrum miasta, na obszernym Placu Agmaszenebeli. Zdobią ją złote figurki w kształcie koni, tygrysów, baranów i innych zwierząt. Forma figur na fontannie nie jest przypadkowa. To powiększone kopie malutkich figurek ze złota i brązu, które odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na terenie całej Gruzji. W mieście znajduje się Katedra Bagrati wpisana niegdyś na listę światowego dziedzictwa UNESCO (usunięta z niej ze względu na rekonstrukcję katedry do formy nie odpowiadającej ściśle historycznym przekazom). W centrum miasta znajduje się targowisko, gdzie nabyć można świeże owoce, sery i przysmaki, takie jak czurczchele.
Klasztor Mocameta – zespół klasztorny znajdujący się ok. 6 km na północny wschód od centrum Kutaisi. Klasztor malowniczo położony jest na klifie cyplu na zakolu rzeki Ckalcitela, będącej dopływem Rioni. Jego nazwa (Miejsce Męczenników) związana jest z braćmi szlacheckiego rodu Argweti — Dawidem i Konstantynem, którzy w VIII wieku zorganizowali bunt przeciw okupującym Imeretię Arabom.
Klasztor Gelati – monastyr został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125). Legenda mówi, że król osobiście brał udział w budowie. Po śmierci został tam pochowany. Według tradycji, akceptowanej również przez część gruzińskich historyków, w sekretnym miejscu na terenie klasztoru została później również pochowana zmarła w 1213 r. królowa Gruzji Tamar. Przez długi czas monastyr był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim akademia, która skupiała gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. Z powodu rozległej działalności Akademii Gelati, współcześni jej ludzie nazywali ją „nowa Grecja” lub „drugie Athos”. Do naszych czasów w monastyrze przetrwały freski i manuskrypty pochodzące z XII–XVII w.
Jaskinia Prometeusza - która jest bogata w stalaktyty, stalagmity, skamieniałe wodospady, perły jaskiniowe, podziemne rzeki, jeziora. Podczas zwiedzania jaskini będą nam towarzyszyć dźwięki i efekty świetlne.
Batumi – czarnomorska perła Gruzji, która fascynuje turystów swoimi widokami na morze i góry, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Położone jest w pobliżu granicy z Turcją. Powędrujemy uliczkami historycznej części miasta, zobaczymy także współczesne atrakcje – Wieżę Alfabetu, Wieżę Czaczy, pomnik Ali i Nino (opowiada o miłości kobiety i mężczyzny, a symbolizować ma pokój między narodami; kilkumetrowe postaci bardzo powoli zbliżają się do siebie, stykają ustami, przenikają w miłosnym uścisku. I oddalają, jakby nic się przed chwilą nie wydarzyło). Koniecznie trzeba spróbować lokalnej wersji najsłynniejszego gruzińskiego placka z serem, adżaruli chaczapuri.
Borjomi – najsłynniejsze gruzińskie górskie uzdrowisko z wodami mineralnymi, których oczywiście spróbujemy (dla zdrowotności). Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą. Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. Klimat architektura uzdrowiska z całą pewnością się spodoba.
Wardżia – to skalne miasto zbudowane w XII-XIII w. przez królową Tamar. Wardzia była jednym z największych miast Gruzji w XII w. i dziś robi niesamowite wrażenie swoimi jaskiniami, tunelami, schodami wykutymi w skale. Wardżia powstała w zachodniej ścianie głębokiego kanionu rzeki Mtkwari. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej.
Gori – miasto, w którym urodził się Stalin (wł. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili) i w którym znajduje się Muzeum Stalinizmu.
Uplistsikhe – najstarsze skalne miasto na terenie Gruzji i jeden z najważniejszych handlowych punktów na Jedwabnym Szlaku. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e. do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej.
Kachetia - jeden z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzimy położoną 20 km od Telawi we wschodniej Gruzji główną świątynie Kachetii Alawerdi (monastyr w zbudowany w XI w, w okresie zjednoczenia i powstania mocnego feudalnego państwa, był najbardziej znaczącą świątynią w całej Kachetii).. W Cinandali - Muzeum Aleksandra Czawczawadzego (gruziński arystokrata, wojskowy i poeta; był prawdziwym poliglotą, mówił w kilkunastu językach europejskich, uważany jest za prekursora gruzińskiego romantyzmu). Zapraszamy do jednej z najlepszych winnic w Kachetii na degustację gruzińskiego wina. Poznamy wyjątkową i prastarą metodę produkcji wina. Następnie zwiedzamy również Gremi (jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej, dawna stolica królestwa Kachetii z XVI w.) oraz muzeum.
Gruzińska Droga Wojenna - wśród gór Wielkiego Kaukazu. To trasa prowadząca z Tbilisi na północ do granicy z Rosją. Wiedzie przez fascynujące widokowo górskie tereny. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVII w.) z przepięknym widokiem na sztuczne jezioro Żinwali. Dojedziemy do miasteczka Stepancminda (Kazbegi), głównego miasta w regionie Khewi. Dalej droga powiedzie do cerkwi Gergeti (XIV w.), która fascynuje turystów niesamowitym widokiem na miasteczko i góry kaukaskie, łącznie ze szczytem Kazbeg (5047 m) - trzecim w Gruzji szczytem ze względu na wysokość.
Tbilisi – stolica Gruzji, miasto łączące historię i współczesność. Historia powstania Tbilisi owiana jest legendą, którą poznamy na miejscu. Pierwszym źródłem pisanym zaświadczającym istnienie Tbilisi jest mapa podróżna wykonana również w IV wieku przez rzymskiego geografa Kastoriusza.
W Tbilisi zobaczymy cerkiew Metekhi z XIII w. Odbędziemy spacer, podczas którego będziemy podziwiać piękno starego miasta. Następnie przejedziemy koleją linową do twierdzy Narikala (IX w.), z której będziemy mogli podziwiać fantastyczny widok na całe miasto, a z drugiej strony widok na Ogród Botaniczny. Następnie udamy się do Abanotubani, dzielnicy znanej z łaźni siarkowych, które zawsze były i są nadal wizytówką Tblilisi. Cieszą się one bardzo dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Dalej spacer wiedzie do Bazyliki Anczyschati, najstarszej cerkwi miasta (VI w.).
Mccheta – dawna stolica Gruzji, leży ok. 16 km na północ od Tbilisi. Nad miastem góruje monaster Dżwari (VI w.). Według tradycyjnych źródeł Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo (IV w.), zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. W Mcchecie zwiedzimy także sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. wpisany w 1994 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – zbudowany na miejscu pierwszej w Gruzji świątyni chrześcijańskiej z IV w., miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji. Tutaj wg legendy znajduje się szata Jezusa.
Gaumardżos!

  • 8 dni
  • 12 - 19 września 2023

3.890 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

3.840 zł

  • Cena zawiera:
  • Transfer komfortowym autokarem z Gdyni na lotnisko i z powrotem (nie dotyczy wylotów z Gdańska)
  • Przelot samolotem w obie strony (miejsca przydzielane losowo, mały bagaż podręczny - mieszczący się pod siedzeniem)
  • Transfer z lotniska do hotelu i z powrotem
  • Przejazdy na miejscu komfortowym autokarem
  • Zakwaterowanie w hotelu***/****, w pokojach 2-3 osobowych z łazienką
  • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje)
  • Posiłek podczas transferu powrotnego z lotniska
  • Wstępy i atrakcje ujęte w programie
  • Lokalnych przewodników
  • Opiekę pilota z Fundacji
  • System tourguide
  • Ubezpieczenie w SIGNAL IDUNA TUiR: NNW na sumę 15.000 PLN i KL na sumę 100.000 EUR
  • Cena nie zawiera
  • Opłaty za bagaż podręczny lub rejestrowy - wg cennika przewoźnika
  • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
  • Atrakcji, wstępów nie ujętych w programie
  • Ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji (opcjonalne)
  • Własnych wydatków podczas wycieczki – kawa, lody, itp...

uwagi:

  • Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie.
  • Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.
  • Kalkulacja wycieczki została sporządzona w sierpniu 2022 roku na podstawie informacji o kosztach hoteli, wstępów, usług przewodnickich, transportowych, kosztów paliw oraz kursu walut. 
  • W przypadku istotnych zmian cen powyższych składowych, w szczególności kursu walut i/lub ceny biletu samolotowego - cena wycieczki może ulec zmianie.