CIEKAWI ŚWIATA semestr 2024/2025
9 października rusza kolejny semestr CIEKAWYCH ŚWIATA, czyli cyklu wykładów popularnonaukowych dla seniorów, połączonych z tematycznymi warsztatami.
W związku z tym, podajemy daty spotkań w semestrze 2024/2025 (wszystkie są w środy o godz. 12:00):
09.10.2024, 12:00 / Od zera do komputera
Rewolucja elektroniki regularnie zmienia naszą rzeczywistość. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez przedmiotów i rozwiązań, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu uchodziły za innowacje. Podczas spotkania dowiecie się, jak funkcjonują bramki logiczne, czym są bity oraz jak zbudowana jest architektura komputera. Prześledzicie z nami ewolucję elektroniki i komputerów oraz poznacie elektryzujące ciekawostki na ten temat. Nie skończymy jednak na teoretyzowaniu – zdobytą wiedzę wprowadzimy w życie! Wspólnie omówimy różne modele sztucznej inteligencji, wykorzystywane w życiu codziennym. Prowadzenie: Magdalena Cieślik i Jędrzej Langowski.
06.11.2024, 12:00 / Zapisane w genach
Czy cechy, które nie występują u rodziców, mogą być widoczne u ich dzieci? Dlaczego przy użyciu grup krwi można wykluczyć ojcostwo, ale nie można go potwierdzić? Czy płeć wpływa na dziedziczenie niektórych chorób? I dlaczego związek z krewnym to raczej zły pomysł? W trakcie warsztatów, wykonując przygotowane doświadczenia, wspólnie odpowiemy na powyższe pytania i dowiemy się, jak prognozuje się możliwość wystąpienia danej cechy u potomstwa. Nauczymy się również identyfikować grupy krwi w praktyce. Na przykładzie europejskich władców zobaczymy, jak genetyka wpływała na bieg historii oraz omówimy przełomowe osiągnięcia znanych naukowców. Prowadzenie: Marta Haraburda.
04.12.2024, 12:00 / Czym pachną święta?
Zapachy odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym życiu, wpływając na ludzkie emocje, wspomnienia i nastrój. Szczególnie w okresie świątecznym aromaty mają wyjątkową moc przenoszenia nas w świat ciepła, rodzinnych spotkań i tradycji. W trakcie spotkania zgłębimy fascynujący świat chemii zapachów kojarzących nam się ze świętami. Każdy z nas zna charakterystyczne aromaty, które nieodłącznie wiążą się z tym wyjątkowym okresem. Cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir, świerk, sosna i jodła – te zapachy tworzą niepowtarzalną atmosferę świąt. Ale co sprawia, że są tak wyjątkowe? Odpowiedzią są konkretne związki chemiczne, które decydują o ich charakterystycznych właściwościach. Podczas spotkania odkryjemy, jakie substancje kryją się za świątecznymi zapachami, jakie mają one właściwości chemiczne i fizyczne, oraz jak wpływają na nasze zmysły i samopoczucie. Prowadzenie: Dominika Skoroszewska.
08.01.2025, godz. 12:00 / Mózg w dobrej kondycji
Mózg to niezwykle skomplikowany organ, którego budowa i funkcjonowanie od wieków fascynują ludzkość. Już w starożytności niektórzy uczeni sugerowali, że mózg może być siedzibą myśli. Przez wieki pojawiało się coraz więcej teorii, które, choć często błędne, stanowiły podstawy przyszłych badań i odkryć. Podczas wykładu przybliżymy wybrane z nich. Opowiemy również o metodach badania funkcjonowania mózgu, które doprowadziły nas do współczesnego rozumienia neurobiologii. Poruszymy tematy związane z procesami emocjonalnymi i pamięciowymi, ukazując, jak mózg odbiera i interpretuje rzeczywistość. Dowiecie się także, jak mózg lubi się uczyć i jak utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Prowadzenie: Julia Kobiela i Julia Jędrzejczak.