Zmiany w planie

Aktualności UTW

Zawieszone zajęcia od 12 marca 2020 do odwołania z powodu COVID-19 zostają zawieszone wszystkie zajęcia. Bądźcie z nami online! 

Czytaj więcej
Czytaj więcej
Promocja książki Macieja Tomaszewskiego

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Macieja...

Czytaj więcej
Weźmisz czarno kure ... Porady wiedźmy Flaj cz. 6

WEŹMISZ CZARNO KURE…PORADY WIEDŹMY FLAJ – czyli rzut okiem na...

Czytaj więcej
Wirtualne zajęcia z ziołolecznictwa

Zapraszamy na wirtualne zajęcia o ziołolecznictwie naszej wolontariuszki, Pani Doroty...

Czytaj więcej
Letnie zajęcia ruchowe

Czas rozruszać się po długim okresie bezczynności! Dlatego Fundacja FLY...

Czytaj więcej
Ostatnie pożegnanie naszego Przyjaciela

W czwartek 4.06 po raz ostatni pożegnamy naszego Wykładowcę i...

Czytaj więcej
Odszedł nasz Przyjaciel, Wiesław Witt

Pogrążyła nas w smutku wiadomość, że dzisiaj rano odszedł nasz...

Czytaj więcej
Czytaj wszystkie aktualności...

Nasze zajęcia

Wykłady

Spotkania popularnonaukowe o bardzo szerokiej tematyce. Historia, geografia, psychologia, socjologia, kultura iw wiele innych dziedzin...

Lektoraty

Nauka języków obcych na wielu poziomach. To doskonałe ćwiczenia naszej pamięci i mnóstwo świetnej zabawy...

Zajęcia Art&Pasje

Zajęcia z różnych dziedzin sztuki oraz rozwijające pasje i zainteresowania - dla każdego!

Zajęcia ruchowe

Zajęcia rekreacji ruchowej, które pozwolą utrzymać dobrą formę. Duży wybór zajęć o zróżnicowanym tempie i intensywności ćwiczeń.

Warsztaty komputerowe

Zajęcia, które pozwolą oswoić komputer, smartfona, iPhona, tablet, czy telewizor smart.. To przepustka do XXI wieku - umiejętności dziś po prostu niezbędne...

Plan zajęć UTW w roku 2019/2020

(WSKAZÓWKA - Kliknięcie w nazwę zajęć w planie wyświetla szczegółowe o nich informacje)

Print
Poniedziałek
 • 09:00 - 10:00

  Socjologia współczesności

  Sylwia Przybyszewska

  Zajęcia mają na celu pobudzenie dialogu oraz rozszerzeniu wiedy na tematy związane z otaczającą nas rzeczywistością. Zajęcia rozpoczniemy od tematów silnie powiązanych z zainteresowaniami oraz zawodową specjalizacją prowadzącej - rynkiem pracy. 

 • 10:00 - 11:00

  Podróże po Bałkanach

  Katarzyna Skała

  Co łączy Tatry z chorwackim Adriatykiem? Gdzie odbywa się najbardziej szalony festiwal w Europie? Bez czego nie wyobrażają sobie życia mieszkańcy Bałkanów? Odpowiedź na te i szereg innych pytań znajdziecie Państwo podczas zajęć zatytułowanych „Niezwykła Słowiańszczyzna”. W ramach cyklu, prowadzonego przez doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego, pragniemy przybliżyć słuchaczom zarówno kulturę, tradycje i zwyczaje krajów słowiańskich, jak i opowiedzieć o miejscach wartych odwiedzenia, zarekomendować najciekawszą literaturę czy filmy z regionu oraz podyskutować o bieżących wydarzeniach. Szczególną uwagę chcielibyśmy skupić na Słowianach Południowych, a więc krajach takich jak Chorwacja, Serbia czy Bośnia i Hercegowina, ale nie zapomnimy z pewnością o sąsiadach z Ukrainy czy Rosji, a nawet o rodzimych akcentach. Zapraszamy we wspólną podróż po niezwykłej Słowiańszczyźnie!

 • 11:00 - 12:00

  Spotkanie z Biblią

  Jan Siedlik

  Jak czytać i interpretować Biblię? Czy proroctwa biblijne spełniają się na przestrzeni dziejów? Czy wydarzenia opisane w Biblii znajdują potwierdzenie w odkryciach archeologicznych i wiedzy naukowej? Na takie pytania uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi podczas zajęć.

 • 12:00 - 13:00

  Prawosławie

  Jan Siedlik

  Podczas wykładów popularnonaukowych uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia dotyczące prawosławia. Oglądają film na dany temat, dowiadują się o aktualnych wydarzeniach z życia współczesnego prawosławia, słuchają śpiewu cerkiewnego oraz zgłębiają tajniki sztuki ikonopisarstwa.

Wtorek
 • 10:30 - 11:30

  Teozofia

  Elżbieta Piasecka

   kontynuacja

  (co 2 tygodnie)

  Zapotrzebowanie na te zajęcia zgłosili Prowadzącej słuchacze innych jej zajęć. Uczestnicy poznają dzieje nurtu religijno-filozoficznego, jakim jest w Europie teozofia oraz jego tezy. Zagłębią się w energetyczną budowę człowieka, z aurą i czakrami. Przekonują się, w jaki sposób idee teozoficzne przeniknęły do masowej świadomości.

 • 10:30 - 12:00

  Spotkania kreatywnych kobiet

   „Od problemów do gwiazd” - babskie gadanie

  Wanda Strzyżewska

  Spotkania integracyjne z innymi kobietami potrzebującymi rozwoju oraz chętnych do dzielenia się własnymi pasjami, zainteresowaniami i doświadczeniami. Będziemy zajmowali się po prostu babskimi sprawami czyli wszystkim co nas interesuje, w tym tematami inicjowanymi przez uczestniczki.

 • 12:00 - 13:00

  Psychologia poznawcza

  Elżbieta Piasecka

  kontynuacja poziom I

  Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia z zakresu psychologii poznawczej. Zdobędą informacje na takie tematy, jak: żywioły, typy charakterów, emocje, osobowość, asertywność. Będą również testy rysunkowe i testy psychogeometryczne.

 • 12:00 - 13:00

  Jak nawiązać nić porozumienia

   

  Wanda Strzyżewska

  mediacje indywidualne

  Członkowie Fundacji w przyjaznej atmosferze, na zasadach poufności, bezstronności i neutralności, będą mogli indywidualnie porozmawiać z mediatorem na temat możliwości ewentualnych rozwiązań zakończenia zaistniałego konfliktu.

 • 13:45 - 14:45

  Porozmawiajmy o prawie

  Marek Lesiński

  Szczególny nacisk na tematykę prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawie o gospodarce nieruchomościami. Omawiane są również podstawowe pojęcia z zakresu prawa cywilnego (w tym prawo rodzinne, prawo spadkowe, dziedziczenie...), karnego, administracyjnego. Poza tym w formie dyskusji będzie omawiana tematyka "wywołana" przez słuchaczy.

   

  (co 2 tygodnie)

   

 • 15:00 - 16:00

  Wokół Morza Śródziemnego

  Śladami Półksiężyca, Krzyża, mitów greckich i legionów rzymskich

  Jacek Woliński

  Zajęcia odbywają się w formie pokazu slajdów z wgranym komentarzem autorskim i podkładem muzycznym.

  Temat stanowi zamknięty cykl około 25 godzinnych pokazów bazujących na podróżach i wycieczkach autorów do krajów basenu Morza Śródziemnego. Nie są to jednak tylko wrażenia i zdjęcia pokazujące piękno odwiedzanych miejsc, bowiem autorów interesuje bardziej kontekst sytuacyjny i historyczny – wzajemne oddziaływanie na siebie istniejących w tym rejonie kultur a przede wszystkim największych religii – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Na zajęciach pokazywane będą kraje i rejony, gdzie styk tych elementów najbardziej się uwidacznia a które autorzy mieli szczęście odwiedzić; - Izrael, Tunezja, Maroko, południowa część płw. Iberyjskiego, Sycylia, Malta, część Wysp Greckich, Turcja.

  (co 2 tygodnie: 26.05)

   

Środa
 • 12:00 - 14:00

  Ciekawi Świata

  Seria zajęć w Centrum Nauki Experyment w formie wykładowo-warsztatowej. Zajęcia raz w miesiącu. 

   

   

 • 15:00 - 16:00

  Ziołolecznictwo

  Dorota Grądzka

  Zaprezentowane zostaną właściwości prozdrowotne ziół. Omówione zostanie BHP korzystania z preparatów ziołowych. Będą miały miejsce wyjścia w teren w celu rozpoznawania ziół. Dlaczego warto na te zajęcia przychodzić? Uczestnicy dobrze się bawią, omawiając jednocześnie ważne dla zdrowia kwestie. Ponadto mogą nauczyć się, jak sobie pomagać bez odwiedzania apteki.

  ( 22.04, 06.05, 20.05, 03.06)

Czwartek
 • 09:00 - 11:00

  Spacerki po Trójmieście

   Roman Mroczkowski

  „Spacerki po Trójmieście” z licencjonowanym przewodnikiem 

  Fundacja FLY stworzyła dla swoich seniorów możliwość poznawania świata, Polski, ale także najbliższej okolicy. Temu celowi służą „Spacerki po Trójmieście”. Raz w miesiącu udajemy się z Panem Romanem Mroczkowskim – licencjonowanym przewodnikiem, na zwiedzanie Trójmiasta. Trasy spacerów uwzględniają najbardziej znane w naszym regionie miejsca turystyczne, ale również te mniej odwiedzane przez turystów, jednak warte poznania.

   

 • 11:00 - 12:00

  Psychologia poznawcza

   

  Elżbieta Piasecka

  kontynuacja - poziom II

  Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia z zakresu psychologii poznawczej. Zdobędą informacje na takie tematy, jak: żywioły, typy charakterów, emocje, osobowość, asertywność. Będą również testy rysunkowe i testy psychogeometryczne.

   

 • 12:15 - 14:15

  Moje podróże

  Wiesław Witt

  Podczas zajęć uczestnicy będą podróżować palcem po mapie. „Odwiedzą” dalekie kraje, nierzadko te najbardziej egzotyczne (Australia, Nowa Zelandia, Japonia). Wysłuchają relacji z fascynujących podroży wykładowcy.

Piatek
 • 09:00 - 10:00

  Podologia - dolegliwości stóp i paznokci

   

  Liliana Southwell

  wykłady z fizjoterapeutą

  Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak zapobiegać postępom i nawrotom chorób stóp i paznokci, jak walczyć z różnymi dolegliwościami i odzyskać dawną sprawność fizyczną. Jakie ćwiczenia stosować, czym się kierować przy wyborze sprzętu ortopedycznego. Na te i wiele innych pytań odpowie dyplomowana i doświadczona fizjoterapeutka.

 • 09:30 - 10:30

  Wierzący inaczej

  Jan Siedlik

  Polska w większości wyznania katolickiego, zawsze była gościnna do Inaczej Wierzących - Żydów, Tatarów, Ewangelików... Oni to wnosili  i nadal wnoszą - choć są w mniejszości - duży wkład w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny Rzeczpospolitej. Dlatego warto poznać ich wiarę, obrzędy i zwyczaje. Serdecznie zapraszamy.

  (II i IV piątek miesiąca) 

 • 10:00 - 11:00

  Prawo na co dzień

  Tomasz Zienowicz

  Adwokat, doktor nauk prawnych i specjalista z zakresu publicznego prawa gospodarczego, handlowego i cywilnego omówi takie zagadnienia, jak: prawo spadkowe, prawo konsumenckie, odszkodowania, darowizny oraz tematy zgłoszone przez słuchaczy.

 • 11:00 - 12:30

  English Book Club

  Anida Kosińska-Woźniak

  Book Club (Angielski Klub Książki). Każde spotkanie będzie dotyczyło innej książki. Na pierwszy ogień pójdzie „Forest Gump”. Rozmowy będą luźne i inspirujące do…kolejnych rozmów. Oczywiście po angielsku.

  (1 x w miesiącu)

 • 11:00 - 12:00

  Kultura i sztuka Rosji

  Larysa Suchodolskaya - Tomczak

  Podczas zajęć uczestnicy poznają kulturę i sztukę Rosji, znane osobistości, zabytkowe miejsca i słynne utwory muzyczne. Przykładowa tematyka wykładów: „Anna German – biografia, twórczość”, „Rola piosenki w kulturze i na estradzie”; „Edyta Piecha - biografia, wkład w rozwój estrady rosyjskiej”; „Bułat Okudżawa”; „W. Wysocki – biografia, twórczość”; „Kinematografia rosyjska”; „Kantor – rewolucja w malarstwie”. Omawiane będą przede wszystkim tematy zasugerowane przez słuchaczy.

 • 11:00 - 12:00

  Zdrowie w naszych rękach

  Joanna Porada

  Zdrowie w naszych rękach-jak o nie dbać, to coś najcenniejszego co mamy....okiem mikrobiologa,mamy czterech synów,autorki książki pt."Aloes-Japonia -Asia" oraz artykułów o tematyce zdrowia w oparciu o ekstraktu NATURY w medycznym magazynie pt."Harmonia.

   

 • 12:15 - 13:45

  Podróże po Niderlandach (Holandii)

   Maria Wojak

  W  związku z planowaną przez Fly wycieczka do HOLANDII  postanowiłam zachęcić seniorów do odwiedzenia tego pięknego kraju. Na każdym wykładzie pokazuje i omawiam najciekawsze miejsca, które należałoby  zobaczyć. Oczywiście skupiłam się na symbolach holenderskich  ...a wiec  na wiatrakach, tulipanach, serach, kanałach, rowerach i przekazuje moje doświadczenie wynikające z mojego 20 letniego  pobytu w mieście GRONINGEN.

   (co 2 tygodnie)

Dołącz do nas

Zapisz się na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY.
Dołącz do ponad 1600 szczęśliwych 55+...Nie zwlekaj!