Wycieczka autokarowa

Dla tych, którzy chcą odkryć miejsca, w których Wschód łączy się z Zachodem

DZIEŃ 1
Zbiórka w Gdyni, przejazd autokarem do Kiermus. Kiermusy reklamowane są jako ostoja tradycji szlacheckiej. Znajdziemy tu bowiem kilka atrakcji charakterystycznych i kojarzonych ze szlachtą Polską. Po wjeździe witają nas intrygujące „Dworskie Czworaki” - chata garncarza, bartnika, tkacza, rybaka i kowala, stanowiące element tutejszej bazy noclegowej. Należy do niej także „Dworek nad Łąkami”. Tuż obok znana z sarmackiej kuchni restauracja „Karczma Rzym”. Staropolskie jadło i wystrój tego miejsca są tym, czego szukają wszyscy turyści na Podlasiu. Jest tutaj także Aleja Dębów zasadzonych przez znane osoby, np. Zbigniewa Religę, Jolantę Kwaśniewską, Krzysztofa Pendereckiego i innych; Miejsce Mocy – krąg 13 kamieni spełniający życzenia. Zwiedzimy Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywają się Jarmarki na Czarciej Polanie. To jarmarki staroci, na które przybywają poszukiwacze skarbów z całej Polski. Najpiękniejsza w całym tym miejscu jest jednak przyroda. Kiermusy położone są bowiem w Dolinie Narwi i otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spacer po drewnianych mostkach i kładkach na małym rozlewisku wodnym to najlepsza forma wypoczynku i wyciszenia. Wycieczka bezpośrednio nad lustrem wody dostarcza bardzo przyjemnych emocji oraz udanych zdjęć. Przejazd do Supraśla, zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma Akademii Supraskiej na terenie najpiękniejszego polskiego Monasteru. Obiadokolacja w monasterskiej restauracji „Duchowe Łąki”.
DZIEŃ 2
Rano możliwość zobaczenia / uczestniczenia w nabożeństwie jutrzni w Cerkwi św. Jana Teologa (na miejscu). Śniadanie w restauracji monasterskiej. Przejazd do Szubina do Biebrzańskiego Parku Narodowego na spływ tratwami po Biebrzy. Nie sposób opisać słowami szumu trzcin, rechotu żab czy podekscytowania, jakie towarzyszy każdemu, kto podejmie wyzwanie przemierzania tratwą tej tylko z pozoru zwyczajnej rzeki. Dzięki tratwie, wyposażonej w niezbędny poszukiwaczom przygód ekwipunek, uda się, niekiedy po raz pierwszy w życiu, stawić czoła nieujarzmionej przyrodzie w Biebrzańskim Parku Narodowym, a często nawet zaprzyjaźnić z mieszkańcami łąk, bagien i szuwarów, których niezliczone grono zamieszkuje Dolinę Biebrzy. Szykuje się niepowtarzalna przygoda! Wyokrętowanie z tratw. Przejazd do Tykocina - królewskiego miasta wielu kultur, przepięknie położonego nad rozlewiskami Narwi. Zwiedzimy zamek w Tykocinie, który został zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Odsłaniając burzliwą historię tego miejsca przejdziemy przez zamkowe podziemia, sale i krużganki, wystawę muzealną o historii tykocińskiego Zamku na tle dziejów Rzeczypospolitej, Salę Szklaną z odtworzonym jednym z najciekawszych i największych pieców kaflowych w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i wieżę więzienną - najwyższy punkt widokowy w okolicy, z którego można pooglądać życie zamkowych bocianów. Przejazd do Wizny, wsi leżącej między Tykocinem a Łomżą, nad Narwią. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Wizna 1939” powstał pomysł, aby upamiętnić niezwykłą historię Wizny, przedstawiając ją na wielkoformatowych malowidłach ściennych – muralach. Zobaczymy 7 murali upamiętniających żołnierzy broniących Wizny w kampanii wrześniowej, ale także bohaterów spod Monte Cassino pochodzących z tych stron. Jeden z murali, inspirowany obrazami Józefa Chełmońskiego „Krzyż w zadymce” i „Żurawie”, jest pochwałą nadnarwiańsko-biebrzańskiego krajobrazu. Nawiązuje także do Powstania Styczniowego. Wszystkie są ciekawe i warte zobaczenia. Powrót do Supraśla na obiadokolację i spoczynek.
DZIEŃ 3
Rano możliwość podziwiania pięknego poranka nad rzeką Supraślą, zobaczenia Supraskiej Ławry spowitej przez nadrzeczne mgły. Śniadanie w restauracji monasterskiej. Przejazd w kierunku Białowieży. Pierwszy przystanek zrobimy we wsi Odrynki, odbijając nieco od głównej trasy w miejscowości Narew. Na wyspie, na szerokich rozlewiskach rzeki Narwi przycupnęła prawosławna pustelnia z niewielką drewnianą cerkiewką i kilkoma zabudowaniami dla żyjących tam Mnichów. Do Skitu świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich przejdziemy 800 metrową kładką, podziwiając przyrodę – łąki, śpiew ptaków i przestrzeń. Skit to jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić bez względu na własne wyznanie. To miejsce pełne niezrozumiałej energii, miejsce, w którym można całkowicie się wyciszyć. I porozmawiać z Braćmi – o wszystkim... Przejazd do Hajnówki. Odbędziemy tu bogatą podróż po licznych zabytkach Podlasia, bez konieczności pokonywania wielu kilometrów – zwiedzimy Park Miniatur Zabytków Podlasia. Niektóre z nich podczas naszej wycieczki zobaczymy w oryginale! Między innymi Stację Białowieża Pałac, Dworzec Białowieża Towarowa ze wspaniałym budynkiem „Restauracji Carskiej”, czy Cerkiew św. Mikołaja z ikonostasem oraz ikonami z delikatnej porcelany (Cerkiew niedawno przechodziła remont, który wnętrzu przywrócił blask!). Ruszymy w drogę powrotną. Na trasie czeka nas Kraina Otwartych Okiennic – zobaczymy wiele chat, starych i nowszych, okraszonych wspaniałymi wyrezkami – drewnianymi ozdobami okien, drzwi, naroży, okiennic. Takie widoki – tylko na Podlasiu. Odwiedzimy wieś Soce, w Puchłach zwiedzimy jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Dolinie Górnej Narwi, Cerkiew Opieki Matki Bożej Pokrow. Pięknie zdobiona i niezwykle uroczo położona pośród drzew zaprasza pielgrzymów i turystów do odwiedzin i modlitwy. Strudzeni i pełni wrażeń odbędziemy króciutką podróż do Trześcianki, gdzie czekają nas gościnne progi Gospodarstwa Agroturystycznego i podlaska kuchnia. Powrót do Supraśla na spoczynek.
DZIEŃ 4
Rano możliwość powitania dnia spacerem bulwarem nadrzecznym oraz zażycia kąpieli w Supraśli (na kąpielisku miejskim). Śniadanie w restauracji „Duchowe Łąki”. Ten dzień spędzimy w Supraślu. Zwiedzanie Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu. Po terenie Supraskiej Ławry oprowadzi nas wybitny ikonograf. Poznamy historię Monasteru, poszczególne budowle: Cerkiew św. Jana Teologa (cerkiew zimowa) oraz przede wszystkim jedyną w tej części Europy obronną XVI w. Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, która w swej architekturze wspaniale łączy style średniowieczny z bizantyjskim. Cerkiew po zburzeniu przez hitlerowców w 1944 roku została w pełni odbudowana. Możemy podziwiać ją dokładnie tak, jak wyglądała w XVI w. Ikonografowie serbscy, którzy etapami przez kilka lat odtwarzali freski, uczynili wnętrze świątyni perełką. Będziemy mogli zobaczyć sceny z życia Chrystusa i NMP w postaci kanonicznej, pełne symboliki i wyraźnych barw. Supraski Monaster zasłynął także z drukarni. W 1695 założona została przez unickich braci mała drukarnia, która szybko rozwinęła swoją działalność i działała do 1803 roku. W budynku Pałacu Archimandrytów znajduje się Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Ekspozycja muzealna to między innymi maszyny drukarskie (najstarsza z połowy XVIII wieku), repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Poznamy rozmaite techniki druku: miedzioryt, litografia czy druk offsetowy. Najciekawszą atrakcją jest możliwość wydrukowania w muzeum własnej kartki papieru. Pozostając w klimacie rzemiosła i sztuki zagłębimy się w technikę malowania kawą. Pod okiem artystki namalujemy własne podlaskie krajobrazy, cerkwie, kościoły czy przyrodę. Warsztaty malowania kawą będą wspaniałą zabawą! Po obiadokolacji w monasterskiej restauracji udamy się na wyjątkowy spacer. Wędrując z „Supraskimi Szwendaczkami” poznamy nie tylko tajemnice miasteczka, ale także lokalne legendy i baśnie. I któż wie, kogo na swej drodze napotkamy... Po wyprawie udamy się na spoczynek.
DZIEŃ 5
Rano możliwość zobaczenia / uczestniczenia w nabożeństwie jutrzni w Cerkwi św. Jana Teologa (na miejscu). Śniadanie w restauracji monasterskiej. Ten dzień rozpoczniemy od bliskiego kontaktu z przyrodą Narwiańskiego Parku Narodowego. Przejazd do Kurowa do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”. W pochodzącym z 1925 roku domu młynarza obejrzymy film o genezie powstania doliny Narwi, na multimedialnej makiecie zapoznamy się z systemem rzeki anastomozującej (wielokorytowej). Niewątpliwą atrakcją jest duże akwarium z rybami zamieszkującymi wody Narwi, diorama przyrodnicza prezentuje zbiorowiska występujące w Parku oraz ornitofaunę Parku, życie bobrów oraz bezkręgowców. Diorama kulturowa porównuje użytkowanie doliny dawniej i obecnie. Aby na własne oczy zobaczyć wielokorytowy nurt Narwi udamy się do Śliwna i tam, wędrując kładkami i przeprawiając się przez kolejne koryta rzeki na specjalnych tratwach, oko w oko spotkamy się z przyrodą Parku. Przejazd do stolicy Podlasia – Białegostoku. Tutaj zanurzymy się w historię. Najpierw w Muzeum historycznym przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy XIX wieczne domy mieszczańskie, zaś na multimedialnej makiecie prześledzimy rozwój miasta i jego dzieje. Następnie udamy się do miejsca, gdzie ożywa historia cierpienia i walki o przetrwanie. Miejsca, w którym wszystkie opowieści zamykają się w jednym słowie – Sybir. Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiadamy o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówimy także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Dzień zakończymy przy ognisku, próbując różnych specjałów Sosnowego Zacisza. Będzie czas na podzielenie się wrażeniami, rozmowy, żarty i śpiewy... Powrót do Supraśla na spoczynek.
DZIEŃ 6
Rankiem ostatnia okazja, aby przespacerować się wzdłuż rzeki, popatrzeć z pewnej perspektywy na wspaniałą architekturę Supraskiej Ławry, nabrać dystansu do życia i pomarzyć o następnych wyprawach. Śniadanie, jak zwykle w gościnnych progach monasterskiej restauracji „Duchowe Łąki”. Udamy się wpierw na południe, w okolice Siemiatycz, do Korycin. Odwiedzimy niesamowity „Ziołowy Zakątek”... To żywy skansen, gdzie pośród chałup, domostw, stodół i obórek zobaczyć można zwierzęta gospodarskie – kurki, kaczki, gęsi, króliku, pawie, owce, świnki czy konie. W wybiegach żyją inne drobne ssaki. Jest sielsko i cudownie. Na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję Podlasia. Odkryjemy tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła. Stąd, udając się w stronę Gdyni, zatrzymamy się na obiad. Przyjazd do Gdyni. Zakończenie wycieczki. Nocleg już we własnym domu...

  • 6 dni
  • 2 - 7 lipca 2023

Cena

1.895 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

1.845 zł

  • Cena zawiera:
  • Przejazd komfortowym autokarem z Gdyni 
  • Zakwaterowanie w hotelu, w pokojach 2-3 osobowych z łazienką
  • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje: od obiadokolacji w dniu rozpoczęcia wycieczki do śniadania w dniu wyjazdu) oraz obiad w drodze powrotnej
  • Wstępy i atrakcje ujęte w programie
  • Lokalnych przewodników
  • Opiekę pilota z Fundacji
  • System tourguide
  • Ubezpieczenie NNW w UNIQA TUiR na sumę 20.000 PLN
  • Cena nie zawiera
  • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
  • Dopłaty do diety
  • Atrakcji, wstępów nie ujętych w programie
  • Ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji
  • Własnych wydatków podczas wycieczki 

uwagi:

  • Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie.
  • Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.
  • Kalkulacja wycieczki została sporządzona w sierpniu 2022 roku na podstawie informacji o kosztach hoteli, wstępów, usług przewodnickich, transportowych i kosztów paliw.