Rysunek - nie tylko ołówek (nowość w tym semestrze!)

Beata Kwiatkowska

Seniorzy poznają podstawowe techniki rysunku i bez względu na poziom zaawansowania, wykorzystają wiedzę w praktyce! Uczestnicy zajęć sami ustalą z panią Beatą, która technika rysunkuinteresuje ich najbardziej – ołówkiem, kredkami czy pastelami (a może czymś innym?) - i zagłębią się w plastycznych meandrach, szlifując swój talent, ale przede wszystkim spędzając miło czas z innymi wrażliwymi na sztukę miłośnikami rysunku!

Batik

Wanda Frąckowska

Batik to bardzo stara technika zdobienia tkanin (jedwab, bawełna, len). Inspiracją dla wielu współczesnych twórców są batiki z Sumatry, Jawy , Bali. Do Europy dotarł dzięki angielskim i holenderskim importerom kolonialnym w XVII wieku, chociaż pierwsze ślady to fragmenty tkanin pochodzące ze starożytnych, egipskich grobowców. Technika ta polega na pokrywaniu roztopionym woskiem pszczelim miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia, a następnie zanurzaniu tkaniny w kąpieli barwiącej. Fragmenty tkaniny pokryte woskiem nie przyjmują barwnika, w wyniku czego powstają wzory. Cały proces można wielokrotnie powtarzać, barwiąc od koloru najjaśniejszego do najciemniejszego. Charakterystyczną cechą batiku są tzw. żyłkowania (krakelury), powstające wskutek pękania stygnącego wosku bądź też celowego ich łamania. Efekty batiku trudne są do przewidzenia, a finał pracy bywa zadziwiający. Batik to nie tylko obraz lub tkanina powieszona przestrzennie. Może on być również tkaniną użytkową (narzuta, serweta, bieżnik, zasłona, poduszka, element ubioru).

Kreatywne szycie

Aneta Makowska

Na zajęciach samodzielnie projektuje się i wykonuje piękną biżuterię lub ubrania. Przecież najprzyjemniej nosi się ozdoby wykonane własnoręcznie. 

Brydż dla chętnych

Wojciech Wojewódka

Brydż to sportowa mieszanka intelektu i logiki, nie tylko na salonach, ale także w Salonie. Pan Wojciech wtajemniczy w karciane meandry wszystkich zainteresowanych, bez względu na poziom wiedzy i chęć do rywalizacji.

Florystyka

Małgorzata Korytowska

Florystyka to zabawa z kwiatami suszonymi i świeżymi. Z suszonych kwiatów robi się bukiety, wianki, ozdabia kartki okolicznościowe, „maluje obrazy". Kwiaty świeże służą do zrobienia stroików, bukietów i wiązanek. W grupie jest bardzo przyjemnie! Zapraszamy!
Dla początkujących.

Malarstwo dla chętnych

Lidia Biełous

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które chcą poznać malarstwo jako sposób na wypełnienie wolnego czasu, rozwój swoich możliwości i umiejętności. Takie osoby, zależnie od ich możliwości i potrzeb, nauczą się przede wszystkim malarstwa olejnego, temperowego oraz akrylowego od podstaw lub w formie zaawansowanej. 
Poziom zaawansowany, pracownia plastyczna, ul. Świętojańska 32/4

Tkactwo artystyczne

Katarzyna Kwiecińska

Tkaniny wyrabiane ręcznie prezentują jedną z najstarszych form tkactwa artystycznego — podstawowe techniki nie zmieniły się od wieków. Sploty tkackie nadają się do wyrobu tkanin naściennych, dywaników, poduszek, toreb, a nawet odzieży. Podstawowe techniki są wspólne — wystarczy rama lub proste krosno dostosowane do rozmiarów tkaniny.

Szydełkowanie i nie tylko

Beata Łaszewska-Radwańska

Szydełkowanie to pewna forma... terapii! Coś na odstresowanie, coś do pogadania, coś, co staje się czymś więcej.

Klub Kreatywnych Kobiet

Ewa Ostatek

Klub Kreatywnych Kobiet to spotkania pań i rozmowy o tym, co aktualnie w duszy gra. Podczas spotkań odwiedzają nas czasami goście tacy jak: aktorzy teatru muzycznego, wizażystka, stylistka oraz kosmetolog. Spotkania dodają nam energii, przyprawiają o uśmiech a także ułatwiają nam radzenia sobie ze stresem, jaki funduje nam codzienność.

Spacerki po Trójmieście (CZASOWO ZAWIESZONE W SEMESTRZE 2023/2024)

Roman Mroczkowski

„Spacerki po Trójmieście” z licencjonowanym przewodnikiem 
Fundacja FLY stworzyła swoim seniorom możliwość poznawania świata, Polski, ale także najbliższej okolicy. Temu celowi służą „Spacerki po Trójmieście”. Raz w miesiącu uczestnicy udają się z Panem Romanem Mroczkowskim – licencjonowanym przewodnikiem, na zwiedzanie Trójmiasta. Trasy spacerów uwzględniają nie tylko najbardziej znane w naszym regionie miejsca turystyczne, ale również te mniej odwiedzane przez turystów, a jednak warte poznania.