UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
przy Fundacji FLY w Gdyni

„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło,
wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.

 
 
Mamy zaszczyt zaprosić Was na wspólny wyjazd do Filharmonii Bałtyckiej na GALĘ WIEDEŃSKĄ – koncert, który odbędzie się w niedzielę 12 maja o godz. 19:00! :)
 
Program koncertu to wiedeński crème de la crème – od znanych pierwszych dźwięków walca "Nad pięknym modrym Dunajem", poprzez polkę" Grzmoty i Błyskawice", rytmicznego "Marsza Radetzky`ego", "Kuplety Barinkaya" z opery Baron Cygański, po słynny duet "Usta milczą, dusza śpiewa". A wszystko to w kunsztownych interpretacjach Joanny Nawrot, Mirosława Niewiadomskiego i towarzyszących im znakomitych muzyków Orkiestry Amberto pod kierownictwem skrzypaczki Natalii Walewskiej...
 
Natalia Walewska – skrzypce / prowadzenie orkiestry
Joanna Nawrot – sopran
Mirosław Niewiadomski – tenor
Orkiestra Amberto
Krzysztof Dąbrowski - konferansjer
 
 
> Cena to 155 zł
> W cenie jest dojazd autokarem do Filharmonii, a także bilet na GALĘ WIEDEŃSKĄ;
> Wyjazd jest 12.05.2024 o godz. 17:00, przy stanowisku nr 5 na gdyńskim Dworcu PKS (obok Dworca PKP Gdynia);
Bilety oraz informacje: biuro Fundacji FLY w Gdyni (ul. Świętojańska 36/2, I piętro, nad Pizzą Hut, wejście obok sklepu Biedronka).
 
 
Maj to (prawie) połowa roku – poprzedni koncert noworoczny już dawno za nami, do następnego jeszcze daleko... więc może warto by się uniezależnić od pór roku i zwieńczyć tym sposobem majówkę w iście wiedeńskim stylu? :)
 
Tego jeszcze nie było! Najnowszą nowością jest NUMEROLOGIA (dla początkujących), które poprowadzi pani Longina Wójcik (w czwartki, w godz. 12:00-13:30)!
 
Numerologia bada magiczne właściwości liczb - opierając się na przeświadczeniu, że numery przyporządkowane różnym cechom (imionom i nazwiskom, adresom, miejscom zamieszkania, nazwom, datom urodzenia) są związane z przeznaczeniem, że nie są dane bez powodu.
 
Numerologia ma źródła już w starożytności, bo oto sam Pitagoras odkrył "matematyczne zależności skali muzycznej, co z kolei miało go skierować do poszukiwań uniwersalnych zależności matematycznych we Wszechświecie i przeświadczenia, że rządzą nim matematyczne, w tym geometryczne, reguły. W tym ujęciu liczby zostały utożsamione z bóstwem".
 
Jest w tym wszystkim coś fascynującego - i oczywiście trzeba mieć do tego pewien dystans - ale przy niezobowiązującej ciekawości... może udałoby nam się uzyskać kilka odpowiedzi, odkryć kilka tajemnic, wybrać którąś z dróg?
To trudne pytania, ale nie zostaniemy z nimi sami - tym samym w imieniu pani Longiny zapraszamy na NUMEROLOGIĘ dla początkujących! 
 
Mówi się czasem "umiesz liczyć - licz na siebie", ale w przypadku numerologii wprowadza nam to całkiem zgrabny paradoks :)
 
Zapisy na zajęcia w ramach UTW już trwają, w związku z tym serdecznie zapraszamy do naszego biura (Gdynia, ul. Świętojańska 36/2, nad Pizzą Hut, wejście obok sklepu Biedronka).
 
 

W maju tradycyjnie jest majówka i to żadna tajemnica - ale po majówce serdecznie zapraszamy na wspólne odkrywanie tradycji Kurpiów!

Kurpiowszczyzna to region leżący w północno-wschodniej części Mazowsza. Naturalna bariera w postaci lasów i bagien, wymuszająca samowystarczalność, była przyczyną powstania na tym terenie odrębności kulturowej. Jej elementami są stroje, hafty, ozdoby bursztynowe, chaty, zdobienia w drewnie i rzeźba, wycinanki, kwiaty z krepiny oraz ozdobne palmy na Niedzielę Palmową. Elementy folkloru, w tym gwara kurpiowska, zachowały się do dziś i są magnesem przyciągającym turystów.

W programie wyjazdy jest wizyta w Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu, która przybliży nam historię miasta i regionu.
Zwiedzimy zabytkowe kościoły: neogotycką bazylikę w Myszyńcu (zwaną Katedrą Kurpiowską) oraz kościół p.w. św. Anny we wsi Łyse (to tutaj organizowane są słynne procesje z palmami wielkanocnymi oraz znajduje się ich pokaźna kolekcja).
Kulturę materialną regionu poznamy w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie oraz Muzeum Kurpiowskim w Wachu (pokaz obróbki bursztynu).
Uczestniczyć będziemy w biesiadzie z muzyką kurpiowską na żywo i regionalnymi potrawami (m.in. babka ziemniaczana z kapustą). Tradycje pszczelarskie regionu poznamy w trakcie spaceru Szlakiem Barci Kurpiowskich, a naturalną, zdrową żywność zakupimy na targu w Myszyńcu.
W Kurpia Arte, organizującym Wczasy Odchudzające, spotkamy się z dietetykiem, zaś wieczorną porą skorzystamy z sauny i jacuzzi.

Przekonajmy się jak niezwykły i bogaty jest folklor Kurpiów!

Wyjazd
odbędzie się w dniach 10-12 maja 2023.
Cena
od osoby: 790 PLN. W cenie jest oczywiście przejazd komfortowym autokarem, pełne wyżywienie, zakwaterowanie w hotelu w pokojach 2-3os., 
lokalni przewodnicy, opiekę Fundacji, system Tour Guide, ubezpieczenie, a także wszystkie atrakcje ujęte w powyższym programie.
Wyjazd:
10.05.2023 (środa), zbiórka o godz. 7:45 / wyjazd o godz. 8:00 / Plac przed Dworcem PKS, stanowisko nr 5.
Powrót: 12.05.2023 (piątek) ok. godz. 19:00

Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie (kliknij tutaj) oraz w biurze Fundacji w Gdyni, przy ul. Świętojańskiej 36/2.

 

Witrażowe cuda powstały podczas trzecich już warsztatów prowadzonych przez artystę plastyka Wandę Frąckowską w Fundacji FLY. Wspaniała atmosfera i zaangażowanie uczestniczek dały piękne efekty. Zainteresowanie warsztatami jest duże, więc kolejne w dniach 8-10 lipca. Zapisy wystartowały. Kilka fotografii na https://galeria.fundacjafly.pl/index.php?/category/745 :)

Informujemy, że zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w dniu 10.05.2022 r. (wtorek) - grupa prowadzona przez panią Ewę Jaroszyńską nie odbędą się. 

WYKŁADY

LEKTORATY

ART & HOBBY

RUCHOWE

KOMPUTEROWE

Czas trwania projektu: 
od 01.02.2014 do 31.12.2014


Założenia: 
Projekt dotyczy organizacji w 2014 roku siedmiu jednodniowych wycieczek edukacyjno-krajoznawczych po Pomorzu i Kaszubach dla grupy 336 gdyńskich seniorów: Celem projektu jest pokazanie piękna Pomorza, Słowińskiego Parku Narodowego, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, czy Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej oraz przepięknej Ziemi Kaszubskiej i Kociewskiej, rezerwaty przyrody, liczne pomniki przyrody, a także bezcenne obiekty kultury materialnej, zamki, muzea i skanseny.

Zarząd Fundacji

Prezes Zarządu

Radosław Daruk

Wiceprezes Zarządu

Dorota Kitowska

Członek Zarządu

Łukasz Kitowski

Zadania Zarządu:
(określone w Statucie Fundacji)

1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:
a) uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
b) uchwalanie regulaminów,
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
d) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
e) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,
f) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
g) występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacja Fundacji.

STATUT FUNDACJI FLY

Postanowienia ogólne

§ 1
1. Fundacja pod nazwą Fundacja FLY, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Dorotę Kitowską, Radosława Daruka oraz Arkadiusza Wróblewskiego, zwanych dalej fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Hannę Warońską w kancelarii notarialnej w Gdyni, Pl. Kaszubski 8/209 w dniu 24 maja 2012r. (repertorium A nr 3630 na rok 2012). Fundacja działa na podstawie przepisów prawa polskiego, w tym na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego statutu.
2. Fundacja jest apolityczna i nie związana z żadnym wyznaniem.
3. Fundacja może posiadać status Organizacji Pożytku Publicznego.
§ 2
Fundacja ma osobowość prawną.
§ 3
Siedzibą fundacji jest miasto Gdynia
§ 4
1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§ 5
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji.

Cele i zasady działania Fundacji.
§ 6
Celami Fundacji są:
1. Wspieranie we wszelkich formach rodzin i osób w trudnej sytuacji, wykluczonych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnych oraz wyrównywania szans tych osób;
2. Rozwój obywateli przez prowadzenie na ich rzecz działań z zakresu edukacji, oświaty, wychowania, kultury, sztuki, sportu i rekreacji, ochrony zdrowia i rehabilitacji;
3. Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym;
4. Prowadzenie działań na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz niepełnosprawnych.
5. Promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
6. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
7. Udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego;
8. Upowszechnianie i ochrona praw konsumentów;
9. Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych;
10. Propagowanie wszelkich form turystyki i krajoznawstwa;
11. Wspieranie dzieci i młodzieży, w tym organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży;
12. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym;
13. Wspieranie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
14. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
15. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej;
16. Działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
17. Działalność na rzecz integracji cudzoziemców;
18. Promocja i organizacja wolontariatu;
19. Działalność charytatywna;
20. Działalność na rzecz organizacji, których celami statutowymi jest: działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, wychowawcza, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, turystyki i krajoznawstwa, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów.
§ 7
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
1. Organizację wszelkich form aktywności z zakresu edukacji, oświaty i wychowania.
2. Prowadzenie kursów, warsztatów, szkoleń, seminariów, konferencji, spotkań, targów oraz innych form edukacji grupowej i indywidualnej.
3. Organizację wszelkich form aktywności z zakresu kultury i sztuki.
4. Organizację wszelkich form aktywności z zakresu sportu, rekreacji, rehabilitacji, rewalidacji, turystyki i krajoznawstwa.
5. Organizację wszelkich form wypoczynku dzieci i młodzieży.
6. Promocję i organizację wolontariatu i działalności charytatywnej.
7. Działalność wydawniczą, publikacje i wystąpienia publiczne.
8. Współpracę z osobami fizycznymi, władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji w kraju i zagranicą.
9. Pozyskiwanie środków z funduszy prywatnych, rządowych, samorządowych, darowizn, dotacji, subwencji, grantów oraz innych przewidzianych prawem.
§ 8
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.

Majątek i dochody Fundacji.
§ 9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 2100 zł (dwa tysiące sto złotych), z czego 1000 zł (jeden tysiąc złotych) jest przeznaczone na działalność gospodarczą, oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
§ 10
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
1. darowizn, spadków, zapisów,
2. dotacji i subwencji oraz grantów,
3. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
4. dochodów z majątku Fundacji,
5. odsetek bankowych,
6. dochodów z działalności gospodarczej,
7. środków pozyskanych z funduszy prywatnych, samorządowych, państwowych i międzynarodowych,
8. innych prawnie dopuszczalnych źródeł.
§ 11
1. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji, chyba że inna jest wola spadkobierców lub donatorów.
2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
3. W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
4. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach.
5. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.

Zarząd Fundacji.
§ 12
1. Zarząd Fundacji jest organem stanowiącym Fundacji.
2. Zarząd Fundacji składa się z trzech do pięciu osób. Członków Zarządu powołują Fundatorzy.
3. Kadencja Zarządu trwa trzy lata. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
4. Zarząd wybiera spośród swojego składu Prezesa Zarządu, który kieruje pracami Zarządu.
5. Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Fundatorów przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie.
6. Członkostwo w Zarządzie może ustać także na skutek:
a) pisemnej rezygnacji złożonej przez członka Zarządu
b) śmierci członka Zarządu
§ 13
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:
a) uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
b) uchwalanie regulaminów,
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
d) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
e) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,
f) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
g) występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacja Fundacji.
3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu, w razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
4. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
5. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.

Sposób Reprezentacji
§ 14
Do składania oświadczenia woli w imieniu Fundacji i jej reprezentacji wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu działających łącznie.

Zmiana Statutu
§ 15
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji na podstawie uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Zarządu. Zmiany statutu mogą dotyczyć celów dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją.
§ 16
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§ 17
W sprawach połączenia z inną Fundacją właściwy jest Zarząd, przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej.

Likwidacja Fundacji.
§ 18
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
2. Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji.
§ 19
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.
§ 20
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Zarządu Fundacji na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.

Statut w nowym brzmieniu przyjęty jednogłośnie przez:
Zarząd Fundacji 10.02.2017 r. oraz Radę Fundacji 13.02.2017 r.


Pobierz Statut Fundacji FLY

Copyright © Fundacja FLY 2012-2022