Pora na kolejne wieści o wycieczkach... Kochani, jesteście super! Dziękujemy za zrozumienie, za cierpliwość, za dobre słowa, które płyną do nas w rozmowach telefonicznych, w mailach. Akcja #ZmienTerminNieOdwołuj trwa.

Cały czas kontaktujemy się z hotelami, przewodnikami, partnerskimi biurami podróży w kraju i za granicą i działamy. Ta sytuacja – na całym świecie – wymaga wyjątkowego podejścia i...stalowych nerwów. Sytuacja, jak to się dzisiaj mówi, jest dynamiczna. Prognozy dalszego rozwoju sytuacji są trochę jak wróżenie z fusów... Musimy się w tym jakoś znaleźć.

Nasza strategia jest taka, aby spokojnie zbierać informacje i w razie zaistnienia dużego prawdopodobieństwa, że w planowanym terminie wycieczka nie będzie mogła odbyć się normalnie, mieć gotową propozycję innego terminu. Już teraz intensywnie pracujemy nad ewentualnym przeniesienie wycieczek majowych i czerwcowych.

To oznacza, że możecie być spokojni o Wasze zdrowie, bo nikt nie będzie się pchał w centrum cyklonu. Możecie być także spokojni o Wasze wpłaty. Wraz ze zmianą terminu przechodzą na nowy termin, a cena wycieczki się nie zmieni. Przyjęta wczoraj Ustawa o „Tarczy Antykryzysowej” (Dz. U. 2020, Poz. 568. USTAWA z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) daje nam jeszcze jedną możliwość. Jeżeli wycieczka zostaje odwołana lub nie będzie odpowiadał późniejszy termin, to jest możliwość wystawienia vouchera o wartości wniesionych wpłat i ważnego 1 rok od planowanego terminu wycieczki. Voucher ten można wykorzystać na dowolną wycieczkę krajową lub zagraniczną.

W przypadku odwołania wycieczki lub zmiany terminu możecie także zażądać zwrotu wpłat. Nie jest to proste dla organizatorów, biur podróży, ponieważ wszystkie wycieczki są już zaliczkowane (hotele, wstępy, transport), a w przypadku biletów lotniczych zapłacone w całości bilety imienne. Ewentualne wycofanie zaliczek może potrwać dość długo. Dlatego w „ustawie o tarczy antykryzysowej” przyjęto, że zwrot środków dla turystów może nastąpić w ciągu 180 dni. Z tym także trzeba się liczyć. Trzeba wziąć pod uwagę też i to, że takie zwroty mogą być przyczyną bankructw wielu firm, nieszczęścia wielu osób... #ZmienTerminNieOdwoluj

Z radością jednak możemy poszczycić się tym, że absolutna i nieprawdopodobna większość z Was nie rezygnuje, tylko pyta się o nowy termin. Dokładamy starań, abyśmy razem ruszyli na turystyczne szlaki. Trzymajcie się!

Serdecznie pozdrawiamy
Dorota Kitowska i Radek Daruk