Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż "Woskiem malowane - batik", który odbędzie się 24 maja (środa) o 17:00 w naszej Fundacji (Gdynia, ul. Świętojańska 36/2). Prace zostały wykonane przez uczestniczki warsztatów malarskich - batiku, prowadzonych przez artystę plastyka Wandę Frąckowską w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY w Gdyni.

Batik to pradawna technika ozdabiania tkanin. Jest ona niezwykle stara, batiki wytwarza się bowiem od co najmniej 2000 lat w wielu zakątkach świata, m.in. w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w Afryce. Technologia tworzenia batików polega na nakładaniu na odpowiednie części tkaniny warstw wosku, a następnie barwieniu (np. przez zamoczenie całej tkaniny w roztworze z farbą), ponieważ wosk pszczeli ani miejsca nim pokryte nie poddają się farbowaniu, te fragmenty, na które nie był on nałożony, zostają zabarwione, natomiast na tych zabezpieczonych woskiem farba nie osiada. W taki sposób można osiągnąć niezwykle barwne i zaskakujące kompozycje. Wyglądają one szczególnie pięknie, jeśli się je powiesi w oknie - przeświecać przez nie będzie wtedy światło słoneczne, dając niezwykłe efekty wizualne. Do prowadzenia zajęć potrzebne będą materiały jak: tkanina, farby, wosk, pędzle oraz odpowiedni sprzęt: suszaki do prac, podświetlany stół, regały do suszenia prac, podgrzewacze do wosku i farby oraz inny drobny sprzęt.