Elektrownia w Straszynie została uruchomiona w październiku 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece Raduni. Inwestycja powstała w celu zapobiegania wiosennym powodziom zagrażającym gdańskim przedpola. Do dziś pracują w pełni sprawne hydrozespoły stanowiące pierwotne wyposażenie obiektu. Zbiornik elektrowni, zwany jeziorem Goszyńskim lub Straszyńskim, był dawniej atrakcyjnym miejscem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Po wybudowaniu tu ujęcia wody pitnej dla Gdańska, został zamknięty dla turystyki i rekreacji.

Pruszcz Gdański to miasto liczące ponad 30 tysięcy osób. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą liczącego niemal 100 tysięcy mieszkańców powiatu gdańskiego. Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. W skład Faktorii wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala. Całość stanowi miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Można tu dowiedzieć się o życiu sprzed niemal 2 tysięcy lat.

Wycieczka po Żuławach Gdańskich:
– Wróblewo – kościół nad Radunią (szachulcowy z 1593 roku),
– Trutnowy – kościół z XIV wieku (wewnątrz), dom podcieniowy z 1720 roku,
– Steblewo – ruiny kościoła z XIV wieku,
– Cedry Wielkie – kościół z XIV wieku,
– Miłocin – dom podcieniowy z 1731 roku (wewnątrz), ruiny kościoła z XIV wieku i cmentarza,
– Wocławy – ruiny kościoła z XIV wieku,
– Wiślina – zabytkowa brama – dzwonnica z 1792 roku,
– Mokry Dwór – Zagroda „U młynarza” – wiatrak paltrak z 1903 roku (największy tego typu w Polsce, sprawny), ognisko, kiełbaski.

Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.

Termin

  • 23 maja 2024

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

175 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

165 zł