Do XIV wieku ujście Wisły dzieliło się na Wisłę Elbląską (główne wschodnie ramię) i Wisłę Gdańską (mniejsze zachodnie ramię). Od roku 1371 główne ujście stanowiła Wisła Gdańska (przy późniejszym Westerplatte). Po powodzi w 1840 roku utworzyło się we wsi Górki nowe ramię ujściowe – Wisła Śmiała. W latach 1891–1895 wykonano przekop koło Świbna (obecnie główne ujście rzeki), w wyniku czego powstała Wyspa Sobieszewska.

Pobyt na Wyspie Sobieszewskiej obejmuje:
Śluzę w Przegalinie – imponującą budowlę hydrotechniczną regulującą wody między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły, co umożliwia żeglugę śródlądową i chroni przed powodzią dzielnice Gdańska położone nad Martwą Wisłą,
– powstałe w latach 1840 i 1895 ujścia Wisły,
rejs statkiem do Ujścia Wisły w rejon rezerwatu Mewia Łacha, gdzie można podziwiać naturalnie żyjące w tym rejonie foki szare,
rejs promem przez Wisłę na trasie Świbno–Mikoszewo–Świbno,
spacer z ornitologiem ścieżką dydaktyczną do Grobli Kamiennej,
„Złoto na Fali”– spotkanie z Sylwestrem Maluchą – Mistrzem Świata w Poławianiu Bursztynów: prezentacja okazów i wyrobów, prelekcja o bursztynie i jego poławianiu,
– czas wolny w centrum Sobieszewa.

Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.

• 2 lipca 2024

• dojazd autokarem