Zamek krzyżacki w Malborku. Zakon krzyżacki został założony w 1190 roku w Palestynie. W 1226 roku książę Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Zakon wkrótce podbija Prusy i tworzy tam własne państwo. Buduje wiele miast i zamków. Na początku XIV wieku przenosi swoją stolicę z Wenecji do Malborka. Przy tej okazji buduje w mieście zamek. Staje się on największą europejską twierdzą wzniesioną w stylu gotyckim. Ma zaćmić swoim przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy i być symbolem państwa krzyżackiego. Według obliczeń pruskich architektów, z zamkowej cegły można by było zbudować niewielkie miasteczko. W 1977 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie zwiedzania znajduje się Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów. W wielu komnatach prezentowane są zbroje i elementy uzbrojenia, wyroby z bursztynu, ceramika, meble, tkaniny, witraże.

Dawna Wozownia w Miłoradzu to miejsce przesiąknięte historią. Można tu posłuchać o życiu dawnych mieszkańców Żuław, obejrzeć przedmioty, którymi kiedyś się posługiwali. W Wozowni uczestniczyć będziemy w warsztatach, posilić się zupą, kiełbaskami i ciastem.

Sanktuarium Błogosławionej Doroty w Mątowach Wielkich – gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, zbudowany został około 1340 roku. Wewnątrz zachował się barokowy, drewniany ołtarz główny z 1723 roku oraz dwa ołtarze boczne. Ołtarze posiadają bogatą dekorację rzeźbiarską. Najstarszym zabytkiem w mątowskim kościele jest rzeźba Matki Bożej Tronującej. Na uwagę zasługują barokowe malowidła „Grupa Ukrzyżowania” oraz gotyckie rzeźby: „Pieta” oraz „Chrystus Frasobliwy”. Kościół jest ośrodkiem kultu Błogosławionej Doroty – patronki Pomorza, niewiast oraz „małżeństw w potrzebie”, urodzonej we wsi w 1347 roku.

Ossuarium w Bystrzu, to gotycka kaplica cmentarna, w której składano kości zmarłych. Powstała w pierwszej połowie XIV wieku i złożono w niej m.in. kości poległych w wojnie trzynastoletniej pomiędzy Polską i Zakonem Krzyżackim (1454–1466). Kaplica zbudowana jest z czerwonej cegły, częściowo otynkowanej, zwieńczona kopułą z kulą na szczycie. Wewnątrz zachowały się częściowo malowidła średniowieczne o tematyce Sądu Ostatecznego.

Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.

Termin

  • 18 lipca 2024

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

250 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

240 zł