Mierzeja Wiślana to wąski skrawek lądu między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Jej szerokość waha się w granicach od 300 m po stronie rosyjskiej do 2,5 km po stronie polskiej (w rejonie Stegny). Polska część Mierzei Wiślanej (długość 50 km) to piaszczysty wał wydmowy, ciągnący się od okolic Gdańska do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Mierzeja powstała około 5 tysięcy lat temu jako efekt procesów akumulacji morza i wiatru w strefie brzegowej Bałtyku.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie to szachulcowy kościół rzymskokatolicki zbudowany przez protestantów w latach 1681–1683. We wnętrzu uwagę przykuwają niezwykłe malowidła na suficie i ścianach świątyni, imponujący model statku, barokowe wyposażenie – ołtarz, chrzcielnica, przepięknie zdobiona ambona. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa okolic Zalewu Wiślanego. To tutaj spotyka się żegluga morska ze śródlądową. Łodzie nadające się do pływania po zalewie jak i po morzu to dziedzictwo kulturowe regionu.

Przekop Mierzei Wiślanej – zakończył się pierwszy etap przekopu na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy został uroczyście otwarty we wrześniu 2022 roku. Jednak przedsięwzięcie przez wiele miesięcy było polem politycznego konfliktu. Jego zwolennicy twierdzą, że kanał przysłuży się turystyce, stworzy miejsca pracy, zwłaszcza w Elblągu i okolicach, pozwoli wzmocnić polską pozycję militarną w relacjach z Rosją. Z kolei przeciwnicy inwestycji uważają, że jest zupełnie nieopłacalny i bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast w Polsce – liczy 1400 mieszkańców. Jednocześnie dysponuje portem morskim, czterema przystaniami i plażą o długości prawie 2 kilometrów. Znajdziemy tu hotele i restauracje na każdą kieszeń. Krynicę poznawać będziemy w czasie podróży kolejką turystyczną, która kursuje po mieście. Odwiedzimy też, położoną na krańcach Polski, osadę Piaski oraz punkt widokowy Wielbłądzi Garb.

Ujście Wisły w Mikoszewie – w roku 1895 Prusacy wykonali tu przekop o długości 7 kilometrów, dzięki czemu skierowali końcowy odcinek rzeki prosto do morza, z pominięciem licznych zakoli. Pozwoliło to skrócić ujście Wisły o 10 km, w wyniku czego znacznie zostało zmniejszone zagrożenie powodziami.


Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.

Termin

  • 23 lipca 2024

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

165 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

155 zł