Wycieczka samolotowa

Wyspa urwistych brzegów i lazurowych zatok

Malta to niewielki wyspiarski kraj, położony między Sycylią a Afryką. Państwo maltańskie to pięć wysp: Malta, Gozo (Ghawdex), Kemuna oraz niezamieszkałe: Cominotto i Filfa. O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysięcy lat odnajdywane są znacznie łatwiej, niż to by się mogło wydawać. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, św. Paweł, zakon Joannitów oraz Zjednoczone Królestwo. Wyjątkowy klimat, malownicze zatoczki, postrzępione wybrzeże i wspaniałe zabytki przyciągają turystów podczas wakacyjnych wojaży. Mimo braku szerokich piaszczystych plaż, Malta ma do zaoferowania świetnie przygotowaną infrastrukturę turystyczną, oferując wiele okazji do udanych zakupów i zwiedzania, zwłaszcza w stolicy La Valetta. To historyczne miasto było niegdyś siedzibą Zakonu Rycerzy Maltańskich. Po dziś dzień zachowały się stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Panuje tu iście śródziemnomorska atmosfera, a gwarne ulice pełne są kolorowo ubranych turystów z całej Europy. Wyspa kusi do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast.

Najpierw pojedziemy do stolicy Malty – La Valletty. Do miasta otoczonego murami i bastionami, wejdziemy przez most nad fosą i przejdziemy przez symboliczną, lecz okazałą Bramę Miejską. Spacerując uliczkami miasta, przejdziemy do Ogrodów Barracca, skąd rozpościera się panoramiczny widok na Wielki Port i znajdujące się po jego drugiej stronie Fort Saint Angelo. Zwiedzimy zbudowaną w II poł. XVIII w., z przebogatym wystrojem, Katedrę św. Jana. Tam, a w oratorium zobaczymy m.in. obraz Michelangelo da Caravaggio „Ścięcie św. Jana”. Spacer ulicami Valetty zawiedzie nas przed Pałac Wielkiego Mistrza (dzisiaj siedziba Parlamentu oraz Prezydenta), dalej do Kościoła św. Pawła z relikwiami świętego. W centralnej części wyspy zwiedzimy starą stolicę Malty – Mdinę, zwane „cichym miastem”. Przespacerujemy się wąskimi uliczkami Rabatu, między kolorowymi domami o ciekawych detalach architektonicznych (klamki drzwi, figurki i kapliczki). Zwiedzimy kościół św. Pawła oraz katakumby wraz z grotą św. Pawła, gdzie Apostoł został znaleziony po rozbiciu statku w 60 roku n.e. Dalej zwiedzimy Ogrody Botaniczne w San Anton, które roztaczają się wokół rezydencji prezydenckiej. Odwiedzimy Sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej, znane jako Rotunda w Mosta. Posiada ona dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułę na świecie i trzecią co do wielkości w Europie.

Udamy się do Cirkewwa, gdzie przeprawimy się promem na wyspę Gozo. Wyspę tę będziemy zwiedzać cały dzień, z odkrytego autobusu z audio przewodnikiem w jęz. polskim. Gozo zachwyca przyjezdnych sielskim, rolniczym krajobrazem oraz urozmaiconym klifowym wybrzeżem. Skały wapienne tworzą liczne groty i zatoczki o fantazyjnych kształtach, a uroku wyspie dodają wszechobecne oleandry, pięknie kontrastujące z żółtymi skałami i białą zabudową domów. Zobaczymy liczący około 5800 lat kompleks świątynny w Ġgantija, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Udamy się do Dwejry, aby zobaczyć Morze Wewnętrzne oraz ciekawe nadbrzeżne formacje skalne i klify, w tym skałę, która do zawalenia się w 2017 roku tworzyła Lazurowe Okno. Zwiedzimy Sanktuarium Maryjne w Ta Pinu, później przejedziemy do Victorii - stolicy wyspy Gozo, i spacerując, poznamy miasto. Zobaczymy Kościół Świętego Jana Chrzciciela, znany jako Rotunda w Xewkiji, monumentalną, wysoką na 75 m budowlę, widoczną z wielu kilometrów, przypominającą kościoły barokowe, ale zbudowaną w 1970 r. W drodze powrotnej zobaczymy kompleks rustykalnych drewnianych domków – „Wioskę Popeye’a” – dawny plener filmowy.

Następnie czekać nas będzie całodniowy rejs na wyspę Comino, z plażowaniem na Blue Lagoon. Zobaczymy fantazyjnie ukształtowane skały tworzące klify, przypominające np. słonia. Zobaczymy miejsca, gdzie nagrywano sceny z filmu Hrabia Monte Christo. Co ciekawe, Comino na stałe zamieszkuje... 1 rodzina. Słynna Blue Lagoon, którą rozsławiło wiele filmowych scen, to cieśnina między wyspami Comino i Cominotto. Jej krystaliczne wody i odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty. Na jej wody można dostać się łodzią, w tym celu organizowane są rejsy łodziami turystycznymi z wysp Malta i Gozo. Odwiedzana jest codziennie przez wielu turystów. Blue Lagoon jest często fotografowana, a jej malowniczość, z białym, piaszczystym dnem oraz bogatą fauną morską, uczyniła ją popularną wśród nurków, amatorów snorkelingu i pływaków. Przy jednym z nabrzeży zostały zamontowane polery do cumowania mniejszych statków i łodzi. 

Podczas wycieczki będzie dzień wolny do wykorzystania według własnych potrzeb. Może to być odpoczynek przy basenie hotelowym lub na pięknej piaszczystej plaży Golden Bay lub Paradise Bay. Można czas wykorzystać na indywidualne zwiedzanie. Po Malcie bez problemu można poruszając się autobusami „miejskimi” – liczne linie docierają do wszystkich części Malty (przewodnik dokładnie wyjaśni, jak z nich korzystać). Bilet w cenie 2€ można kupić u kierowcy. To też czas na pamiątki!

Przez Sliemę i dalej wokół Valletty, dojedziemy do maltańskiego Trójmiasta, które tworzą najstarsza Vittorioza (malt. Birgu), Cospicua (malt. Bormla) oraz Senglea (malt. La-Isla). Leżą nad zatoką Wielkiego Portu, naprzeciwko Valetty. Tworzą wrzynające się cyple, na których znajdują się niezliczone przystanie dla niezliczonych kolorowych łódek, większych i mniejszych żaglówek oraz luksusowych jachtów motorowych. Spacer malowniczymi uliczkami dostarcza wielu wrażeń i kadrów do fotografii. Jest tu spokojnie i nie ma zbyt wielu turystów. Birgu w XVI w. służyło jako baza rycerzy Zakonu Szpitalników św. Jana i „de facto” stolica Malty. Zobaczymy Kościół św. Wawrzyńca, Pomnik Pokoju, Pałac Inkwizytora oraz XIX-wieczne brytyjskie fortyfikacje. W przylegającej Calcarze, na Cmentarzu Morskim znajdują się groby polskich żołnierzy lotników i marynarzy poległych w obronie Malty. Udamy się na południe do rybackiej wioski Marsaxlokk, która słynie z pięknych żółto-niebieskich rybackich łodzi luzzu oraz wielu restauracji serwujących owoce morza. Będzie to również czas na przerwę na posiłek i kąpiele na pobliskiej plaży. Dalsza trasa prowadzi na południowy brzeg wyspy, najpierw na punkt widokowy, a następnie do Qrendi, by na rybackich łodziach popłynąć do Blue Grotto, w której woda ma wyjątkowy kobaltowy kolor, a biały piasek na dnie tworzy regularne wzory.

Pobyt zwienczymy przejazdem do Sliemy. Tu zaokrętujemy się na statek, aby odbyć podróż po dwóch portach Marsamxett i Grand Harbour. Od strony morza zobaczymy monumentalne fortyfikacje Valletty, Fort św. Anioła, Trzy Miasta: Vittoriosa, Cospicua i Senglea, stocznie i fortyfikacje. Przespacerujemy się po Sliemie, na której znajdują się największe centra handlowe, restauracje i kluby. 

 • 8 dni
 • 21 - 28 maja 2024

Cena

4.440 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

4.340 zł

 • Cena zawiera:
 • Transfer komfortowym autokarem z Gdyni na lotnisko i z powrotem (nie dotyczy wylotów z Gdańska)
 • Przelot samolotem w obie strony (miejsca przydzielane losowo, mały bagaż podręczny - mieszczący się pod siedzeniem)
 • Transfer z lotniska do hotelu i z powrotem
 • Przejazdy na miejscu komfortowym autokarem
 • Zakwaterowanie w hotelu***/****, w pokojach 2-3 osobowych z łazienką
 • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje)
 • Posiłek podczas transferu powrotnego z lotniska
 • Wstępy i atrakcje ujęte w programie
 • Lokalnych przewodników
 • Opiekę pilota z Fundacji
 • System tourguide
 • Ubezpieczenie w SIGNAL IDUNA TUiR: NNW na sumę 15.000 PLN i KL na sumę 60.000 EUR
 • Cena nie zawiera
 • Opłaty za bagaż podręczny lub rejestrowy - wg cennika przewoźnika
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Atrakcji, wstępów nie ujętych w programie
 • Ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji (opcjonalne)
 • Własnych wydatków podczas wycieczki – kawa, lody, itp...

uwagi:

 • Termin wyjazdu/powrotu może ulec zmianie.
 • Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.
 • Kalkulacja wycieczki została sporządzona w sierpniu 2023 roku na podstawie informacji o kosztach hoteli, wstępów, usług przewodnickich, transportowych, kosztów paliw oraz kursu walut. 
 • W przypadku istotnych zmian cen powyższych składowych, w szczególności kursu walut i/lub ceny biletu samolotowego - cena wycieczki może ulec zmianie.