Czas rozruszać się po długim okresie bezczynności! Dlatego Fundacja FLY serdecznie zaprasza wszystkich Seniorów na Letnie Zajęcia Ruchowe! Początek zajęć 15 czerwca. Proponujemy "Zdrowy kręgosłup z elementami ćwiczeń oddechowych" w poniedziałki godz. 11.00 oraz we wtorki godz. 10.00, "Gimnastykę z muzykoterapią" w środy na godz. 11.00, a także "Streching" w czwartki o godz. 10:00.

Zajęcia poprowadzą fizjoterapeutki z Centrum Rehabilitacji przy Fundacji FLY: Patrycja Góreczna i Izabela Łukowiak. Zachowane będą wszystkie zalecenia związane z zabezpieczeniem przed koronawirusem, m.in. ankiety, pomiar temperatury oraz dezynfekcja. Zajęcia potrwają do 15 września. Odpłatność za cały okres wynosi 50 zł za 1 zajęcia w tygodniu. Informacje i zapisy w biurze Fundacji w godz. 8.30-15.30.

Opis zajęć:

Zdrowy kręgosłup z elementami ćwiczeń oddechowych
Dużo siedzenia, stania, schylania, noszenia... Te i wiele innych czynników mogą wpływać negatywnie na stan kolumny kręgosłupa. Kolumny? Tak: poza samymi kośćmi i stawami ogromną rolę w kondycji kręgosłupa odgrywają również naczynia krwionośne i limfatyczne zaopatrujące go w niezbędne składniki odżywcze i odprowadzające produkty przemiany materii, a także otaczające mięśnie, powięzi i więzadła. Aby móc cieszyć się pełną sprawnością, nie nabawić się przewlekłego bólu, czy też nagłego "strzału" - ale też zadbać o swoją postawę i sylwetkę - warto zainteresować się tematem już wcześniej. A jeśli już boli? I to nie tylko z powodu przeciążenia, ale np. zmian zwyrodnieniowych? Również (a nawet tym bardziej) należy zająć się tą sprawą! Zajęcia polegają na ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających mięśnie i inne struktury stabilizujące kręgosłup oraz poprawiających przepływ krwi i chłonki w jego rejonie. Zajęcia są odpowiednie dla każdego, w każdym wieku i przy każdym poziomie aktywności fizycznej.

Gimnastyka z muzykoterapią
Gimnastyka w rytm największych przebojów. Nastawiona na mobilizację wszystkich segmentów kręgosłupa oraz stawów kończyn. Zajęcia przeznaczone dla osób z niewielkimi deficytami w poruszaniu się (samodzielnie stojącymi).

Streching
Podczas ćwiczeń rozciągających poprawiamy przepływ krwi w mięśniach i powięziach, dzięki czemu są one lepiej odżywione, bardziej elastyczne i gibkie, a zakresy ruchu większe. Wszystkie te czynniki wpływają na dobre funkcjonowanie oraz kondycję tkanek. Ich prawidłowe napięcie i długość odgrywają istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Często dochodzi do jej zaburzenia, gdy przez kilka godzin dziennie pozostajemy w jednej pozycji czy też wykonujemy powtarzalne ruchy. Powstałe przeciążenia mogą generować ból lub uczucie sztywności. Mięsień, który pracuje w pełnych zakresach ruchomości generuje większą siłę. Zatem rozciąganie wskazane jest także dla osób preferujących treningi siłowe. Stretching przez swoje działanie poprawia również koordynację, pomaga zapobiegać urazom, a jego rozluźniający wpływ obniża poziom stresu. Tak więc z pewnością znajdzie się tu coś dla każdego.